Diyarbakır spor haberi: Dicle’nin demir bilekli kızlarına davullu zurnalı kutlama

Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde milli sporcu olan ortaöğretim öğrencisi 3 tendürüst kız, katıldığı 43. Dünya Kuvvet Güreşi Şampiyonası’ndan başarıyla ayrıldı.

Dicle Necati Ceylan Küçük Asya Lisesi öğrencileri olan Medine Gökhan, Elanur Kazaylek ve Ilkgüz Aydınlık antrenörleri Rıdvan Durmaz ile hazırlandıkları dünya şampiyonasında Türk bayrağını 3 sefer dalgalandırdı. 54 ülkenin katılım sağladığı ve 14 – 23 Teşrinievvel 2022 tarihleri beyninde düzenlenen güç güreşi şampiyonasında rakiplerini yenen Medine Gökhan ve Elanur Kazaeylek 2., Ilkgüz Okumuş ise 3. oldu. Başarılarını madalyalarla taçlandıran Dicle ilçesinin çipo bilekli kızları için davullu zurnalı tebrik etkinliği düzenlendi. Dicle Küçük Asya Lisesi Okul Müdürü Zülküf Söker, okulda ücretli beden terbiyesi öğretmenliğini ve bire bir zamanda muvaffakiyetli öğrencilerin antrenörlüğünü eden Rıdvan Durmaz, bir nice öğretmen ve mektepli ateşli kutlamaya zevcelik etti. Meslek bahçesinde davul zurna eşliğinde arkadaşları ve öğretmenleriyle alay malay halay çeken başarılı öğrenciler, ateşli kutlamanın mutluluğunu yaşadı. İlçeyi ve ülkeyi dünya bilek güreşi şampiyonasında temsil eden öğrenciler için polis eskortu eşliğinde kentte tıpkısı dahi şehir turu atıldı.

Şehir turundan sonraları konuşan Medine Gökhan, “Bu sene 2. oldum. Türkiye’dahi böke oldum. On Paralık yenilğim olmadı. 3 yıldır bu sporu yapıyorum. İlk yarışmamda Türkiye 3. olmuştum. Dünya şampiyonasına gidemedim, arkadaşlarım gitti. Tabiatıyla arkadaşlarım gittiğinde ego gidemediğim bile ister istemez benzeri sıkıntı oluyor. Bunun karşısında bir ateş doğdu tıpkı zamanda. bundan sonra hırslandım, alıştırma yaptım. Sonraları Türkiye şampiyonasına katıldım, böke oldum. Dünya şampiyonasına gittim, 2. oldum” dedi.

4 yıl önceki bu spora başladığını anlatım eden Ilkgüz Aydınlık, “Pandemiden çevre hazırlanmama karşın, Türkiye şampiyonasına katılamamıştım. Çok üzüldüm, başkaca bir vuzuh bıraktım. Ondan sonradan Rıdvan öğretmen yeniden bu spora girmeme vasıta oldu. Bu sene Türkiye şampiyonasına çokça bir iki ahit kaldığında esasen başladım. Türkiye şampiyonasında 2. oldum. Acun şampiyonasında dahi 3. oldum” şeklinde konuştu.

Elanur Kazaeylek ise, “Sabık sen Tokat’ta planlı yarışmada esen kolda 3. olmuştum. Güzeşte yıl Romanya’üstelik düzenlenen bilek güreşi şampiyonasında yarışamamıştım. Üzüldüm, bu yıl onu karşılık olmak için Eskişehir’bile düzenlenen Türkiye şampiyonasına pir hazırlandım. Iyi ve sol kolda ikisinde üstelik 1. oldum. Sonradan 6 ay süresince çalıştım. Antalya’nın Tümsekli ilçesinde planlı dünya şampiyonasında rakiplerimle tanıştım. Solda 3., sağlıklı kolda 2. olup geldim” diyerek konuştu.

Dicle Necati Ahu Anadolu Lisesi’nde ücretli olarak beden eğitimi öğretmeni olduğunu belirten liyakatli öğrencilerin antrenörü Rıdvan Durmaz, “43. Dünya Kuvvet Güreşi Şampiyonası, 54 ülkenin katılımıyla bu yıl Antalya’nın Kemer ilçesinde düzenlendi. 4 yılı çok tıpkı süredir, okulumuz öğrencilerinden Medine Gökhan, Elanur Kazaeylek, Eylül Işıklı’ı hazırlayıp bu yarışmaya biz ülkemiz, ilimiz, ilçemiz namına katıldık. Sporcumuz Medine Gökhan 65 kilogram iyi kolda acun ikincisi oldu, sporcumuz Elanur Kazaleylek 15 gözyaşı şeş, sağlıklı kolda 60 kilogramda dünya 2.’si oldu. Sporcumuz Ilkgüz Okumuş 21 gözyaşı şeş 60 kilogramda sağlıklı kolda dünya 3. oldu. Eksiklerimizi görüp kâh hatalarımızın farkına varıp önümüzdeki yarışmaya henüz bereketli odaklanıp elan dolgunca bire bir etap ile ilçemize, ilimize, ülkemize dönmeyi planlıyoruz. Sürekli yola devam edeceğiz. Gençlerle ilgilendiğimiz sürece, rastgele ant başarı elde edeceğiz. Yeter ki, biz gençlerin elinden tutalım, yeteneklerini keşfedelim. Akla Yatkın yola sürükleyelim gençlerimizi. Emeği sabık ekol müdürümüz, kaymakamlık milli eğitim müdürümüz, uray başkanımız, İlçe Kaymakamımız Kadir Yurdagül’e, hepsine teker teker teşekkür ederim” dedi.

Başarılı öğrenciler, tek yegâne kürsüye çıkarak mutluluklarını okul arkadaşları ve öğretmenleriyle paylaştı. Davullu zurnalı kutlama etkinliğinde bir nice polis üstelik öğrenci ve öğretmenlerle bu arada halay çekerek, ay celi Türk bayrağını dalgalandıran madalyalı öğrencilerin mutluluklarına eşlik etti. Kutlama etkinliği meslek bahçesinde halay çekilerek sona erdi. – DİYARBAKIR

Share: