Diyarbakır’da mağaralarda yüzme keyfi

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Bırkleyn mağaraları, sıcaktan bunalan vatandaşların ferahlamak amacıyla yeğleme ettiği mekan haline geldi.

Lice ile Bingöl’ün Gailesiz ilçesi arasında yer düz ve antik çağda yerleşme yeri adına mergup Bırkleyn mağaraları, çekicilik sıcaklığının 40 dereceyi aştığı bölgede kilolu deste görüyor.

Bırkleyn mağaraları hele bölgenin terörden temizlenmesiyle sık ziyaret edilen benzeri mekan adına dikkati çekiyor.

Ziyaretçiler, katıksız güzelliğiyle üstelik öne çıkan bölgede piknik yapıyor, mağaralar arasından akan suda yüzerek serinlemeye çalışıyor.

Bingöl’den arkadaşlarıyla bölgeyi görüşme fail Cihan Yolagelen, AA muhabirine, havanın sıcak olduğu dönemde insanların piknik fora etmek ve kıpırdamak için Bırkleyn mağaralarını yeğleme ettiğini söyledi.

Diyarbakır ve Bingöl’den bölgeye yavaş sargı olduğunu anlatım eden Yolagelen, bölgenin mesire alanı namına da kullanıldığını belirtti.

Yörenin tarihi dokusunun bulunduğunu tabir fail Yolagelen, şöyle konuştu:

“Rivayetlere bakarak, Nazik İskender sefere çıkarken askerleriyle gelişigüzel bu mağarada konaklıyor. Tığ dahi arkadaşlarımla hafta sonunu kıymetlendirmek için buraya geldik. Bura epey haddinden fazla güzel ayrımsız vadi. Bu alan iyicene ayrımsız çalışmayla turizme kazandırabilir. Bırkleyn mağaraları havanın yunak olduğu bu dönemlerde insanların uğrak yeri haline geldi.”

Danimarka’dan dinlence için gelen Şaban Biliren birlikte ilk kez geldiği Bırkleyn mağaralarını haddinden fazla beğendiğini aktardı.

Herkesi bölgeyi görmeye çağırma eden Biliren, “Burada iri ayrımsız gündüz yatıyor. Çok pir 2 in var. Alanın turizme kazandırılması gerektiğini düşünüyorum. Bölgede yüzdük, piknik yaptık ve tarihi mağaraları gezdik. Çokça beğendik. Yine buraya geleceğim.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesinden mevrut Mahmut Doğuç ise arkadaşlarının tavsiyesi üstüne geldiğini, bölgeyi çokça beğendiğini anlattı.

Havanın sıcak olması nedeniyle Bırkleyn mağaraları arasından cari suda yüzdüğünü anlatan Doğuç, “Süfli görülmeye ayar aynı kayran. Akarsu buz kadar.” dedi.

Share: