Diyarbakır’da sıcaklarla gelişigüzel ayn kuruluğu şikayeti pik seviyede

Diyarbakır’birlikte sıcaklarla birlikte göz kuruluğu şikayeti pik seviyede

Şiddetli sıcaklar göz sağlığını etkiledi

Op. Dr. Yusuf Onay:

“Göz kuruluğu şikayeti Ağustos ayıyla gelişigüzel genişlik efdal seviyeye ulaşmakta”

DİYARBAKIR – Diyarbakır’birlikte sivri sıcaklar göz kuruluğu rahatsızlığındaki artışları üstelik birlikte getirdi. Op. Dr. Yusuf Onay, korunmak amacıyla devir gözlüğü ve gâh aksiyon kollarında çalışanlara havari gözlükler önerdi.

Güneydoğu Küçük Asya bölgesi baş döndürücü sıcakların etkisi altındayken Diyarbakır’da da sıcaklar 40 derecenin üstünde seyrediyor. Taşkın sıcaklar bir nice hastalığı tetiklerken bunlardan biri bile ayn kuruluğu. Selahattin Eyyubi Oran Hastanesi’nde Ayn Hastalıkları Bölümünde vazifeli Op. Dr. Yusuf Izin, müfrit sıcaklarla gelişigüzel göz kuruluğu şikayetlerinin artığını ve Ağustos ayıyla alay malay arz faziletli düzey olduğuna özen çekti.

Dr. Izin, göz kuruluğu, gözü nemlendiren yaş tabakasının beş altı olması veya yaş kalitesinin siftinlik olmasına kapalı hastalarda görülen yanma, ağrı, yıkılma, kızarıklık üzere umumi şikayetler olan tıpkı hastalık olduğunu söyledi. Dr. Izin, “Diyarbakır’bile gözlemlediğim kadarıyla yoğun görülmekte. Baharat ayından beri alerjiyle alay malay ayrımsız çoğalma görülmekte. Bu konuyla ilgilendiren alelhusus tıpkı aydır çokça referans olmakta. Ayn kuruluğunun anne sebepleri evet yaş az, ya dahi yaş var ama kalitesi çirkin. Sıcaklarla beraber gözün üstündeki gözyaşının buharlaşmasının artmasıyla ayn kuruluğu şikayeti zamanla artmakta. Ağustos ayıyla alay malay yeryüzü faziletkâr seviyeye ulaşmakta. Ayn kuruluğu olan hastaların yıl zarfında bu şikayetleri var. Yaz aylarında hastaların reçete ihtiyacı, doktora müracaat ihtiyacı daha üstelik artmakta” dedi.

“Sezonluk işçilerde ayn kuruluğu haddinden fazla elan aşkın görülmekte”

Elan önce göz kuruluğu sıfır hastalarda dahi bu aylarda derman kazanmak amacıyla referans yapıldığını tabir fail Dr. Diploma, “Havuza girdikten bilahare, göl sularına girdikten sonra bize gelen hastalarda bir derinti viral konjektif dediğimiz gözlerde veca, çapaklanma, ayn kapaklarında şişme ve arz çokça insanların bu arada girdiği yerlerde oluyor. Normalde yüzerken saf sıfır su kaynaklarında gözün sınırlı tutulmasında fayda var. ya de yüzme gözlüğü kullanılabilir. Tarlada güneşin altında müteharrik mevsimlik işçiler bu gibi durumlarda ayn kuruluğu haddinden fazla daha çok görülmekte. Bunların semptomları normal göz kuruluklarından daha fazla. Çünkü bu hastalar güneşe daha çok çok maruz kalıyorlar. Yaş buharlaşması aşkın oluyor. Bu hastaların damlaya elan aşkın ihtiyaçları oluyor. Bu işlerde çalışanlar banko kullanabilirlerse gündüz gözlüğü kullanmaları amma işini engelliyorsa siper gözlüklerini önermekteyiz” şeklinde konuştu.

Share: