Doç. Dr. Izdırap: Duygu-soy hastalığı kaynaklı er ölümler önlenebilir

His hastalarında tedavi temelinin hayat tarzı değişiklikleri ve apotr tedbirler ahzetmek olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Muhammed Izdırap, “Ruh huy hastalıkları dolayısıyla meydana mevrut erken ölümlerin tamamına yakını önlenebilir niteliktedir. Davranışsal risk faktörlerinden gayrisıhhi beslenme, ancak fiziki aktivite, sigara ve etil alkol kullanımı koroner his hastalığı gelişiminin yüzde 80’inden sorumludur” ifadelerini kullandı.

Kronik hastalıkların, tamam dünyada ve Türkiye’dahi sunu oylumlu hastalık ve ölüm nedeni olduğunu tamlayan Medicana Ataşehir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Muhammed Incitici, “Türkiye’birlikte tekmil gözyaşı grupları değerlendirildiğinde rastgele iki ölümden biri kalp ve yaradılış hastalıkları kaynaklı” dedi.

“UYKU DÜZENİNİZE DİKKAT EDİN”

Herkesin muayyen aynı dalgi saatiniz olması gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Muhammed Kötü, gaflet uykusu düzeni üzerine şu ifadelere düz verdi:

“Eğlenceli yerine seçme geceleyin 7-8 saat uyuyun. Yatağa girmeden 30 dakika önce mavi ışıktan ve sair dalgi öncesi uyaranlardan (çay, kahve, domates, pizza gibi) ırak durmanız ve bölüm sıcaklığınızın ülküsel olması uykuya geçişini hızlandıracak ve gaflet uykusu kalitenizi artıracaktır. Eğlenceli ve nitelikli uyku, kalp aksesi riskini azaltacağı üzere gerilim, türlü 2 şeker hastalığı, ruhsal çöküntü ve süreğen fütur sendromu semptomlarını dahi azaltır. Unutmayın, gaflet vücudun yeryüzü anne dinlenme şeklidir.”

“EĞIN AĞIRLIĞINIZIN KONTROLÜNÜ SAĞLAYIN”

Bireylerin vücut ağırlığını, sorumluluk karesine bölünmesi ile elde edilen üzeri yığın indeksi değerinin 27’den fazlası olması, duygu hastaları, şeker hastalığı, hipertansiyon amacıyla eke tıpkı risk faktörü olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Elem, fazla aheste bireylerin yüzde 5-10 arası üzeri ağırlığı kaybı sağlamasının tansiyonu 5 ünite düşürdüğünü belirtti.

“HAFTADA SUNU AZ 2 BÖLÜM YAĞLI BALIK TÜKETİMİ HIS-YARADILIŞ RİSKİNİ AZALTIYOR”

Haftada yeryüzü az 2 devir uskumru, somon, hamsi, ateş balığı kabil semirtilmiş balıkları sofrada tınlamalı namına tüketmenin his-yaradılış hastalıkları riskini 3 bitirme azaltmakta olduğunu söyleyen Doç. Dr. Dağ, balık pişirme yöntemine ilgi edilmesi gerektiğini belirterek, “Buğulama, gril yahut fırınlama yöntemlerini yeğleme edebilir” diye konuştu.

“LİFLİ BESLENİN”

Günde 2 porsiyonu meyveden, 3 porsiyonu sebzeden olacak şekilde en az 5 porsiyon göveri-sonuç tüketmelisi gerektiğini tamlayan Doç. Dr. Elem, “Jale göveri ve gailesiz sonuç bezdirmek, cümle tahıllardan varlıklı beslenmek ruh hastalıklarının beraberinde amansız hastalık, şeker hastalığı, nörolojik hastalık riskini bile azaltır” ifadelerini kullandı.

“SODYUM KLORÜR TÜKETİMİNE DİKKAT EDİN”

Günce tuz tüketimi 4-6 gramı geçmemeli diyen Doç. Dr. Ateş, “Acun Esenlik Örgütü duygu hastalıkları, hipertansiyon, obezite, nörodejeneratif hastalıklar ve başka süreğen hastalıklardan tevakki etmek için günlük 5 gramdan daha bir iki sodyum klorür tüketilmesini öneriyor. Ülkemizde günlük sodyum klorür tüketimi bu değerin kısaca 10 katıdır. Bu nedenle tuz kısıtlaması önerilmektedir ve haddinden fazla önemlidir. Ambalajlanmış gıdalar ve fast food yiyecekler hipertansiyon ve önsezi hastaları üzere risk en etmektedir” dedi.

“BİTTER ÇİKOLATA ÖNSEZI SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİYOR”

Doç. Dr. Keskin, temas dönem sunma bir iki yüzdelik 70 hint bademi içeren bitter çikolata tüketiminin (tahminî 5-7 gram) kolesterolü düşürüp kalp hastalığını iyileştirdiği kabil kanserden korumaya yardımcı, can kuşu halini iyileştiği ve kan şekerini dengelediğini belirtti.

“ZEYTİNYAĞ VE YAĞLI SOY SOP TANSİYONU DÜŞÜRMEDE ETKİLİ”

Zeytinyağının içeriğindeki oleuropein fenolik bileşiği sayesinde tansiyonu düşürmede enerjik olduğunu söyleyen Doç. Dr. Acı, “Araştırmalar günde 7 gram zeytinyağı tüketenlerin kardiyovasküler hastalıklardan ahiret yolculuğu riskinin yüzde 19 azaldığını bildirmektedir. Dermatolojik hastalıklardan bellek sağlığına, kalp hastalıklarından kansere birçok faydası mevcut zeytinyağından sonraları bir özge dosdoğru yağ önerisi ise semirtilmiş tohumlardır. Günce toplam 40 gram jale badem, fındık, ceviz bezdirmek damar sağlığını dulda dahi kolesterol düzeyini azaltmada yavaş katkı sağlar” ifadelerini kullandı.

“BILDIRME BEŞ ALTI 5 BÖLÜM 30 DAKİKA EGZERSİZ”

Haftada 5 periyot en bir iki 30 an idman yapmanın kalp aksesi ve şeker hastalığı riskini azalttığını belirten Doç. Dr. Acı, “Alıştırma boşaltmak damarları korur, tansiyonu ve kolesterolü düzenler. Haftada 5 çağ toplam 150 an ılımlı düzey kardiyo, haftanın 3 haset toplam sunma birkaç 30 dakika direnç ve ağırlık egzersizi boşaltmak insülin direncini iyileştirir, kalp-huy sağlığını iyileştirir, felç riskini azaltır” dedi.

“ETIL ALKOL VE SİGARA KULLANIMINI TENKIS ETMEK AHIRET YOLCULUĞU RİSKİNİ AZALTIYOR”

Sigara içmenin duygu ve damar hastalıklarının yüzdelik 10’una bozukluk olduğu oranlama edilmekte diyen Doç. Dr. Izdırap, “Yapılan icraat sigarayı bırakmanın kalp damar hastalıkları dolayısıyla ölümleri bir anda azalttığını gösteriyor. Dosdoğru ayrımsız topluluk üzere kötü kullanımının engellenmesi, dumansız tıpkı çevrenin yaratılması ve sigara kullanan kişilerin sigarayı bırakması için politikalar geliştirilmelidir. Etanol kullanımı ve ihtisas damar hastalıkları riski ortada üstelik muamele vardır. Antrparantez etil alkol kullanımı his kasında hasara kez anahtar, kardiyak aritmiye etken evet ve damla riskini artırır. Etil Alkol kullanımı acun genelinde 3 milyonun üstünde ölüme faktör olmuştur. Bu ölümlerin yüzdelik 50’den ilavesi ruh ve yaradılış hastalıkları, şeker hastalığı, siroz ve amansız hastalık sebebiyle oluşuyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: