Doğu’nun saklı güzelliği Balık Gölü kuruma tehlikesi altında

Maşrık Rum Bölgesi’nin koskocaman turizm merkezleri beyninde düzlük düzlük gizli güzelliği Ağrı’daki Balık Gölü, su seviyesinin düşmesi dolayısıyla kuruma tehlikesi yaşıyor.

Taşlıçay ilçesine kestirmece 30 kilometre uzaklıkta bulunan 2 bin 241 rakımlı göl, el değmemiş doğasıyla herhangi bir sezon ayrı ayrımsız güzelliğe bürünüyor.

Kışın yüzeyi ağız ağıza buz tutan, baharat ve yaz aylarında da çevresi rengarenk çiçeklerle kaplanan göl, havaların ısıdam olduğu zamanlarda natür tutkunlarının çerge kampı ve piknik için bölgede yeryüzü çokça yeğleme ettiği alanlar beyninde bulunuyor.

Doğu kıyılarında şişman çekilmeler yaşanan gölün, gâh yerleşme yerlerinin içmece suyu ve tarımsal sulama ihtiyacının buradan karşılanması dolayısıyla kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı kanıt edildi.

Taşlıçay Şehremini İsmet Taşdemir, AA muhabirine, gölün havza için çok önemli olduğunu söyledi.

“Gölün kurumasının önüne geçilmesi geçişsiz”

Herkesin göle erbap çıkmasını isteyen Taşdemir, şöyle konuştu:

“Gölün akarsu seviyesinde yavaş şekilde tenakus var. Türkiye’nin yeryüzü faziletli ve tek tür alabalığının yaşadığı gölümüz kuraklıkla cebin karşıyadır. Bunun birlikte sebebi Doğubayazıt ilçemizin içmece suyunun buradan alınmasından kaynaklanmaktadır. Hem içme hem de yerey sulama suyu bu gölden gidiyor. Bu göle cemaat çıkılması lazım. Elbette Doğubayazıt susuz kalmasın. Araştırı vurulur, akarsu tedariki yapılır ama bu gölün birlikte kurumasının önüne geçilmesi geçişsiz.”

Taşdemir, konuyla ilgili Nezaret ve Valilikten destek beklediklerini belirtti.

Göldeki su çekilmesinin önüne geçilmesi üzere Doğubayazıt’a ayrı bir akarsu kaynağının bulunması gerektiğini anlatan Taşdemir, “Bir Vakitler su olan yere demin araçla geldik. Çok fazla akarsu çekilmesi var. Gölün dibindeki bitkiler gözüküyor. Kâh yerlerde henüz çok incizap var. Herkesin bu göle eş çıkması geçişsiz. Eskiden 2 ada vardı şimdi bire bir ada elan ortaya çıktı. Bölgede herhangi bir yıl curcuna yapıyoruz. İnşallah ikinci şita festivalini üstelik yapacağız.” diyerek konuştu.

Doğubayazıt ilçesine ilişkin Bezirhane köyü muhtarı Hasan Çipo da göldeki sınırlı yerlerde akarsu seviyesinin çok düştüğüne bel ederek, Doğubayazıt’a giden suyun bilinçsiz kullanılması dolayısıyla çekilmenin bitmeme ettiğini vurguladı.

Share: