Dokuma fabrikaları Bingöllü kadınlara savmak kapısı oldu

Nesiç fabrikaları Bingöllü kadınlara aldatmak kapısı oldu

İş bulmakta zorlanan kadınlar nesiç fabrikalarının vazgeçilmezi oldu

BİNGÖL Bingöl’de özellikle 2015 yılından bu yana ihtişam desteğiyle açılan dokuma fabrikaları ve atölyelerinde binlerce hayat istihdam edilirken, bu rakamın yüzdelik 85’inin eş olması adeta kentteki kadınlar için fert damarı oldu.

Bingöl’dahi büyüklük desteğiyle yatırımcılar aracılığıyla kurulan üretimevi ve atölyeler günden güne artmaya bitmeme ediyor. Fırat Kalkınma Ajansı, KOSGEB, İŞKUR, Valilik ve yerli yönetimlerin destekleriyle çoğalma gösteren fabrikalarda binlerce güç istihdam ediliyor. Alelhusus akıbet yıllarda büyüklük desteğinin yeryüzü çokça hissedildiği dokuma üretimevi ve atölyeleri, kadınlara idrak kapısı oldu. İş bulmakta zorlanan ve iktisadi anlamda sıkıntılar yaşayan kadınlar, bu tuhaf işletmelerin çoğalması ile hem hesaplı yerine kendilerini mutlak hissederken hem bile karı ekonomisine katkıda bulunuyor. 2015’ten bu yana Bingöl’birlikte oluşum sektöründe faaliyet gösteren firmalarda karı istihdam oranı sonsuz fazlalık ivme kazanarak etkin avrat oranı yüzdelik 85 oldu. Yeniden istihdam oranının geçen seneye kıyasla yüzdelik 10 artma gösterdiği bildirildi.

“Zat ayaklarımız üzerinde durabilmemizi sağladı”

Tekstil fabrikasında makineci adına etkin Şans Acara, “Bingöl tezyifkâr tıpkısı kent olduğu amacıyla tekstilde çokça aşkın gelişmemişti. Basit bir site olmasından kaynaklı iktisadi açıdan bile çokça fazla varlıklı değildi ama daha sonra devletin vermiş olduğu teşvikler yardımıyla henüz çok fabrikaların kurulmasına olanak sağlamış oldu. Bu kapsam tığ kadınlar üzere haddinden fazla mebzul tıpkısı gelişim istihdamı sağlamasını sebebiyet verdi. Zira elan öncesinde çalışabileceğimiz alanlar çok fazla yoktu, elan sınırlıydı. Koca hakimiyeti fazlaydı ama tekstillerin oluşmasıyla beraber tığ kadınların çalışması ve kişi ayaklarımız üzerinde durabilmemiz imkanı sağlamasına sebebiyet vermiş oldu” dedi.

“Devletin Bingöl’e verdiği desteklerle fabrikalar açıldı”

Bingöl’dahi henüz ilk hareket imkanının olmadığını ve kadınların çalışmadığını nâkil Şilan Yavaşoğlu, “Devletin Bingöl’e verdiği desteklerle fabrikalar açıldı. Bu yüzden de bayanların çalışma oranı arttı. Fabrikalarda çalışıp ailelerine iktisadi bindi verebiliyorlar. Kadınlar için dahi aileler içre nazik bir katkı sağlamış oldu. Dilerim böyle bitmeme valör” diye niteleyerek konuştu.

“Tekstilde müteharrik kadın oranı yüzdelik 85”

Bingöl Mücahede ve İş Kurumu İl Müdürü Cevdet Baycuman, “Rastgele geçen çevrim kadın istihdamı arttırmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. İlk hedefimiz istihdamın artırılmasına yönelik çalışmalar. Bu doğrultuda hareket insanlarımızın işgücü ihtiyaçlarının planlanmasına yönelik, ihtiyaç mahsus mesleklerin belirlenmesi ve işverenlerin genişlik talep konuları doğrultusunda muktezi yekpare çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu program çerçevesinde dezavantajlı gruplar hele ayn önünde bulundurulmaktadır. 2015’ten bu yana ilimizde nesiç sektöründe hareketlilik gösteren firmalarda kadın istihdam oranı sonsuz zait ivme kazanarak müteharrik eş oranı yüzdelik 85 olmuştur. Açmış olduğumuz kurs programlarında kadın istihdam oranı sabık seneye nazaran yüzde 10 artım göstermiş, işe oturma oranlarında sabık seneye bakarak yüzdelik 10 civarında aynı artma göstermiştir. Amacımız gelişim sahibi oluşmak talip tekmil kadınlarımızı gelişim sahibi açmak ve istihdama Kazandırmak. Bu doğrultuda İş-Düzey kendisine kadınlarımız için kamu imkanlarımızı seferber edeceğiz” dedi.

Share: