Dokuma firmalarına “Çırakbul web” uygulamasının tanıtımı yapıldı

İşletmelerin istediği nitelikte çırağı bulabilmesi için, Adıyaman İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü adına geliştirmiş olduğumuz ‘Çırakbul web’ uygulamasının tanıtımı yapıldı.

Ara elaman ihtiyacının karşılanması ve mesleki yetişek merkezi programında karşılaşılan problemlerin çözülmesi için Adıyaman İl Milli Yetişek Müdürlüğü Mesleki Eğitimden Mesul Idarehane Müdürü Necmettin Beyaz Başkanlığında nesiç ürünleri imalatı (Hazır giyim) işleyen işletmelerin yetkilileriyle toplantı yapıldı. Sektörlerin gerekseme duyduğu nitelikli meydanlık elaman sorununun çözülmesi üzere Adıyaman Mimar Sinan Çığır Lisesi bünyesinde moda amade çul alanının açılması ve sektörle gelişim birliğine gidilerek amade çul alanında üretim yapılmasıyla ilişik çalışmaların başlatılması kararlaştırıldı. İşletmelerin hazır giysi sektöründe ihtiyaç duydukları makina rezerv parçaların Adıyaman İl Milli Yetişek Müdürlüğü bünyesinde kurulan nişane geliştirme merkezinde (ÜRGEM) geliştirilmesi ve iz liselerinde üretilmesi amacıyla müşavere yapıldı. İşletmeler, Çırakbul web uygulamasına methal yaptıktan sonraları “İşletme kaydı” menüsünden işletmelerine ait rüşvet etiket numarası ve istenen ayrıksı pres bilgileriyle “İşletme kaydı” oluşturmakta. İşletmeler, “İşletme kaydı” oluşturduktan sonraları “Şakirt Talebi” menüsüne antre yaparak ihtiyaç duydukları kayran-dallarda, istedikleri nitelikte çırak talebinde bulunmaktadır. amma velakin iş arayan ve yamaklık sistemine dahil kalkışmak talip eşhas üye girişi menüsünden etiket numaraları ve özge şahsi bilgilerini girerek üyelik oluşturmaktadır. İş arayan ve yamaklık sistemine dahil doğmak isteyen eşhas üyelik oluşturduktan bilahare iş ilanları menüsünden kendilerine uygun iş ilanlarına referans yapmaktadırlar. amma velakin işletmeler, çırak talebi menüsünden ihtiyaç duydukları düzlük-dallara gelişim arayanların yapmış oldukları başvuruları görmekte ve işe alacakları şahıslar amacıyla muamelat yapılış edebilmektedir. İş arayan ve yamaklık sistemine dahil tevessül etmek isteyen kişiler ise “Başvurularım” menüsünden başvurdukları aksiyon ilanların sonucunu strateji edebilmektedir. İşe alınacak kişiler, işletmeler marifetiyle, mesleki eğitim bilimi merkezi programı uygulayan okullara, yönlendirilerek yamaklık sistemine dahil edilmektedir. Çıraklık sistemine dahil edilen eşhas ortaokul mezunu olup, ortaöğretim icazet programına taşıt olmuşsa bu kişiler amacıyla, 9., 10. ve 11. sınıflarda minimum ücretin yüzde 30, 12. Sınıfta ise yüzdelik 50’si oranında şevket katkısı verilir. Bu şahıslar haftanın 4-5 günü işe, 1 haset okula masraf. Çıkışlı olmaları durumunda bu kişilere iz lisesi diploması + ustalık belgesi + aksiyon yeri açma belgesi verilecek.

En beş altı ortaöğretim mezunu olanlar ise 27 haftalık maharet telafi programına dahil edilecek ve bunlar amacıyla ise bu süreçte asgari ücretin yüzdelik 50’si kadar şevket desteği verilecek. – ADIYAMAN

Share: