Dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonraları yurtdışına bakmak isterken yakalanan HDP’li Semra Adamakıllı 15 yıla kadar hapisle yargılanacak

Terörist Volkan Sağanak ile fotoğraflarının çıkması konusunda üzerine kontrol başlatılan ve Edirne’ye kaçarken yakalandıktan sonradan tutuklanan eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Semra Domuzuna hakkında ‘silahlı terör örgütüne örgen görünmek’ suçundan 15 yıla büyüklüğünde dam cezası istendi. Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Vekil Suçları Anket Bürosunca hazırlanan savca Ankara 22. Bati Ukubet Mahkemesine gönderildi.

‘SİLAHLI YILDIRI ÖRGÜTÜNE UZUV OLMAKLA’ SUÇLANIYOR

İddianamede Semra Iyice’in ‘silahlı terör örgütüne uzuv tutmak’ suçundan 7 sene 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması irade edildi. Adamakıllı’in PKK’nın amacını benimseyerek örgütün hiyerarşik yapısında meydan aldığının belirtildiği iddianamede bu suretle verilecek görevleri hesabına getirmeye hazır olduğu, iradesini teşekkül iradesine terk ettiğinin vurgulandığı öğrenildi.

EDİRNE’YE GİDERKEN YAKALANDI

Adıyaman’dahi 2017’de terör örgütü PKK’ya yönelik çekicilik destekli operasyonda aylak hale getirilen yıldırıcı Volkan Sağanak’nın çökertme telefonunda HDP Saylav Pir ile fotoğraflarının bulunması üzerine Iyice için anket başlatıldı.

Soruşturma kapsamında Başsavcılığın talebi üstüne Sunturlu’in dokunulmazlığı TBMM eliyle kaldırıldı. İfadesi darılmak üzere çıkarılan davetiyeye yanıt vermeyen ve adresinde bulunamayan Adamakıllı üzerine yakalama kararı çıkarıldı. Semra Evire Çevire, 2 Eylül’de gayr hesabına düzenlenen yapmacıklı kimlikle İstanbul’dan Edirne’ye giderken yakalandı.

KAYITLAR ORTAYA ÇIKTI

İfadesinde suçlamaları kabul etmeyen Evire Çevire, öldürülen yıldırıcı Bora’nın sözlüsü olduğunu, onu çalmak için Habur Sınır Kapısından geçerek Kandil’e gittiğini söyledi. Yıldırıcı Boğanak ile irtibat sağlamasına yardımcı olan H.D.’yi tanımadığını argüman eden Sunturlu, bahis konusu can ile 25 kat telefon irtibatı kurduğunu ortaya koyan HTS kayıtlarına küşayiş getiremedi.

Semra Adamakıllı’in ‘terör örgüt üyesi koyulmak ve teşkilat propagandası yapmak’ suçlarından 22 sene 3 ay hapishane cezasına çarptırılan bozuk HDP Milletvekili Leyla Güven’i Diyarbakır’daki evinde sakladığı üstelik ortaya çıkmıştı.

Share: