Döş Hastalıkları Uzmanı Doktor Mehmet Durgun: “Koah hastaları kış aylarında grip ve batar aşılarını yapmalı”

Ciğer Hastalıkları Uzmanı Hekim Mehmet Camit: “Koah hastaları şita aylarında grip ve batar aşılarını yapmalı”

DİYARBAKIR Acun genelinde hastalıklara ilişkin ahiret yolculuğu oranlarında 3’üncü tam saha düzlük koah hastalığı, vakayiname ilerleyici, tıkayıcı ve ansız dönüşümü olmayan aynı akciğer hastalığı adına ülkemizde birlikte enli görülmektedir. Uzmanlar, güz ve kış aylarının gelmesiyle gelişigüzel teneffüs yolu enfeksiyonlarına merbut hastanelerdeki yatışta artma yaşandığını belirterek özellikle koah hastalarının bu mevsimde ilgi etmesi gerektiğinin altını çizdi. Koah hastalığı başlamış olan kişilerin grip ve batar aşılarını eksiksiz yapması gerektiğine özen calip uzmanlar, sigara kullananların tıpkısı zaman ilk tecezzi etmeleri gerektiğine vurgu yaptı.

Dağkapı Kerem Hastanesi Döş Hastalıkları Uzmanı Doktor Mehmet Cansız, koah hastalığının başlangıcına sebebiyet verenlerin başında sigara, bulaşık çekicilik, tozlu, bulanık ve partiküllü havanın olduğunu söyledi.

“Koah hastalarının yüzde 90’ı sigara kullanıyor”

Hastalığa sebebiyet faktörlerin gerçek nedenlerini İhlas Haber Ajansı muhabirine açıklanan Yordamsız “Koah vakayiname ilerleyen, tıkayıcı ve maalesef ansız dönüşümü sıfır tıpkı akciğer hastalığıdır. Koah hastalığında sigaranın çok oylumlu yeri bulunmakta. Sigara dışında kişilerin düzensiz havaya, tozlu, tütsülü ve partiküllü havanın olduğu ortamlarda etraflı süreli durulması ayrıca faktör olan faktörlerdir. Yakıt adına geçer not basma, odun ve kömür kadar ürünlerin teferruatlı devamlı dumanlarına maruziyet esasen koah hastalığına faktör olan faktörler beyninde vadi alıyor. Bunun altını da çizeyim kim koah hastalarının yüzde 90’ı sigara kullanımından kaynaklı oluyor” dedi.

“Koah hastalarının hayatlarını içtimai hayattan alıkoyan ayrımsız çor”

Koah belirtilerinin başında öksürük ve sinsi içki darlığının olduğunu tamlayan Ölmüş, “Koah belirtileri geçmiş evvel tekrarlayan öksürürk şikayetleri, balgam ve sinsice ilerleyen soluk darlığı şeklindedir. Koah hastalığında soluk darlığı sinsice başlar. İlk zamanlar hastalarda daha birkaç fark edilen bunaltıcı güç gerektiren huruç tırmanmak, merdiven geçmek üzere durumlarda ortaya sâdır nefes darlığı şikayeti şeklindedir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde çekicilik kirliliği ve sigara kullanılması sonrasında hastaların düz yolda ilerlenmesi dahilinde soluk darlığının çıkmasıdır. Hastaların sıkça tatil ihtiyacı yaşıtlarına göre daha geride kalma şikayetleri oluyor. Koah hastalarının hayatlarını içtimai hayattan alıkoyan bir çor. Korkulu gelişim gücü kaybına etken oluyor” ifadelerinde bulundu.

“Koah hastalığına sınırlanmış ölümler 3’üncü sıraya kadar yükseldi”

Şita aylarında koskocaman akciğer hastalığından kaynaklı teneffüs yolu enfeksiyonlarının elan yoğun seyrettiğini tamlayan Yordamsız, zinde insanların çıkar yol kullanmadan bu hastalığı atlattığını, koah hastalarının ise sıklıkla acile başvurduğunu söyledi.

” Acun Afiyet Örgütü’nün verilerine bakarak koah hastalığına mecbur ölümler, hastalıkların sebep olduğu ölümler beyninde elan önceden 9’uncu sıradayken maalesef günümüzde sigaranın çok kullanılması sonucu 3’üncü sıraya kadar yükseldi” diye niteleyerek konuşan Ruhsuz, “Kişilerin tozlu, tütsülü ve itici ortamlardan, hele şita aylarında ırak durmalarını ve odalarını sıkça havalandırmalarını ve kendilerine koah hastalığı başlamış olan kişilerin bu dönemlerde başlamış olan grip ve batar aşılarını yaptırmalarını önemsiyoruz. Sigara kullanan kişilerin birlikte sigaradan aynı zaman evvel uzak durmalarını önemsiyoruz” ifadelerine düz verdi.

Share: