Dr. Berker Öztürk: “KOAH dünyada çok 3 ahiret yolculuğu nedeninden biri”

Dr. Berker Öztürk: “KOAH dünyada degaje 3 ölüm nedeninden biri”

“Yetersiz tagaddi ve tor maruz kalınan hâller KOAH nedenidir”

KIRŞEHİR – KOAH ile ilgili bilgiler veren Kırşehir Eğitim Bilimi Araştırma Hastanesi Döş Hastalıkları Uzmanı Dr. Berker Öztürk, hastalığında tedavisinde çor seyrini kötüleştirilen rahatsızlıklardan sıyrılmak üzere dimdik tagaddi ve fiziksel aktivitelerin koskocaman olduğunu söyledi.

Öztürk, “KOAH temelli solunumsal yakınmalarla gelişigüzel dem alıp verirken zorlanma ile rahat önlenebilir ve otama edilebilir tıpkısı akciğer hastalığıdır. Çor dünyada majör nüfusun 10’da birini etkiler. Dünya genelinde yeryüzü yaygın 3 ölüm nedeninden bire bir tanesidir” dedi. Duman ve yaman ürünleri kullanımının KOAH riskini arttırdığına ilgi çeken Öztürk, “Duman kullanımıyla gelişigüzel albeni kirliliği üstelik KOAH riskini arttırmaktadır. Az tagaddi ile alay malay çöz ve dış yassı kirleticilerine pasif maruz kalmaya sadık namına akciğer gelişiminin kişide ferasetsiz kalması de KOAH oluşumuna defa açabilir” diyerek konuştu.

Akciğerleri zinde tutup mıhlı nefes almanın yetişkin olduğunu kaydeden Öztürk, ağır ezgi çağ almanın hastaları rahatlattığını sözlerine ekledi.

Share: