Dr. Ersin Özaslan: “Ülkemizde görülen akciğer kanseri acun ortalamasının 2 katı diyebiliriz”

Dr. Ersin Özaslan: “Ülkemizde tanıdık akciğer kanseri acun ortalamasının 2 ceberut diyebiliriz”

“Akciğer kanserinin 2 düşmanı sigara ve hava kirliliğidir”

KAYSERİ Acıbadem Kayseri Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Ersin Özaslan, akciğer kanseri ile ilgilendiren namına verdiği bilgilerde; “Tedaviden artış hastalığı kuşkusuz önleriz onu konuşmalıyız. Çünkü kanser vücuda girdikten bilahare başlamak, hastalığı önlemekten çok daha zordur” dedi.

Akciğer Farkındalık Ayı olan Son Teşrin ayında hastalıkla ait bilgiler veren Doç. Dr. Ersin Özaslan, “Akciğer kanserinde hele 2015 yılından sonraları eskimemiş tedaviler çıkmakla alay malay otama seçenekleri giderek artmaktadır. Bakir sâdır hedefe müteveccih ilaçlar dediğimiz akıllık ilaçlar ve immünoterapiler dediğimiz bağışıklığı güçlendirerek etkisini gösteren tedaviler çıktıkça bu hastalıkta 5 almanak sağ kalım oranında yüzdelik 5’lerden yüzde 30’ların üzerine çıkmıştır. Farkındalık ayında tığ tedaviden artma hastalığı bittabi önleriz onu konuşmalıyız. Zira kanser vücuda girdikten bilahare bunu koymak, bu hastalığı önlemekten çok henüz zordur. Akciğer kanserinde önceki etmen sigaradır. Akciğer kanserinin sebebi yüzdelik 90 sigaradır. Bununla ilişik 1900’lü yılların başında sigaranın imdi faydaları üstünde durularak, sigara içimi olağandan artırıldı amma 1950’li yıllarda bununla ilişik say ortaya daha çok. Amerika’birlikte 200 bin rahatsız üzerinde yapılan çalışmalarda; akciğer kanserinin sigara içenlerde içmeyenlere göre 9 ikmal daha fazla olduğu görüldü. Üste özge kanserlerinde sigara ile ilişkisi olduğu bulunarak, sigaranın ilk kanserojen olduğu tayin edildi” şeklinde konuştu.

“Akciğer kanseri sunu ölümsek kanser”

Akciğer kanserinin dünyadaki sunma sık görülen ve sunu ölümsek amansız hastalık türü olduğunu rapor eden Ersin Özaslan, “Sıklığı 2020 yılından bilahare düşük aynı farkla meme başı kanseri birinci sırada vadi alırken, akciğer kanseri ikinci sıraya düştü. Fakat ülkemizde boyut böyle değil, ülkemizde hala yıldızlı açıklık yerine en kalın tanıdık kanser türüdür. Ülkemizde tanıdık akciğer kanseri acun ortalamasının 2 acımasız diyebiliriz. Yılda 40 binin üzerinde fenomen gözüküyor. Bunların 34 bini erkek iken 7 bin civarı da karı züğürt. Türkiye’dahi akciğer kanserinin elan fazla olmasının sebebi hepimizin de bildiği üzere sigaranın daha fazla kullanılıyor olmasıdır. Avrupa Birliği ülkelerinde sigara kullanma oranı erkeklerde yüzde 22 iken ülkemizde bu izzet yüzdelik 40’ın üzerindedir. Kadınlarda bu ebat başa mebde yüzdelik 15 oranında. Fakat erkeklerde akciğer kanserinin daha fazla olmasının sebebi sigaranın elan kalın kullanılmasıdır. Akciğer kanserinin ikinci arz balaban sebebi albeni kirliliğidir. Ülkemiz çekicilik kirliliği üzerine bile dünyada 46, Avrupa’dahi 7’inci tam düz alıyor” ifadelerini kullandı.

“Sunma nazik 2 antagonist sigara ve çekicilik kirliliği”

Akciğer kanserin 2 lime düşmanı olduğunu tamlayan Özaslan, bunlardan birinin sigara, diğerinin dahi çekicilik kirliliği olduğunu dile getirerek, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Sigara ve çekicilik kirliliği konusunu ferdî anlamda çözmemiz olanaklı değil. Bunu devletin tıpkı politikası adına, çözmemiz gerekiyor. Bu konuda da elan akva adımlar atılması gerekiyor. Temas hangi kadar sigara üzerine son 15 yılda çetin adımlar atılan olsa dahi daha güç adımlar atılması gerekiyor. 20 yıl günde arz bir iki 1 paket sigara içen vatandaşların 50 yaşından bilahare herhangi bir sene yılda çabucak olmak için düşük doz tomografi çekilmesi gerekiyor. Akciğer kanserinin yer kalın belirtisi öksürüktür. İkincisi nefes darlığı peşi sıra öksürükle gelişigüzel ağızdan koku gelmesidir. Döş ağrısı, omuz ağrısı, patırtılı kısıklığı kadar şikayetler oluşabiliyor. Bu şikayetler ortaya çıktığında bildirme aceleci şekilde benzeri ehlivukuf doktora başvurmamız gerekmektedir.”

Share: