Dünya’da yeni fay otama yöntemi ilk kez Siirt’te gerçekleşti

Dünya’da kullanılmamış kırık tedavi yöntemi ilk kez Siirt’te gerçekleşti

SİİRT Siirt Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde gidiş geliş kazası sonucu esen peş ekstremitede fay tespit edilen kedi, ilk kez geçerli tutuşturucu lif ve ahali aleti sistemi ile otama edilerek sağlığına kavuştu.

Dünyada ve Türkiye’de ilk defa bu sistemin Siirt’te uygulanmasının gurur donör olduğunu belirten Baytar Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Şanlı Gülaydın, tutuşturucu lif ve ahali aleti sisteminin fay tedavisinde şok aynı bakış açısı getirdiğini ve hayvanların hayata tutunmasını sağlayacağını dile getirdi.

Dr. Gülaydın, “Benzeri kedimiz gidiş geliş kazası sonucu kliniğimize getirildi. Klinik ve radyolojik etüt sonucunda sıhhatli üst ekstremitede kırık tayin ettik. Operasyona almaya karar verdik. Bu noktada işi enteresan kılan taraf ise; üzerinde 1,5 yıllık çalışmamızın olduğu Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi akademisyen Dr. Emre Karadeniz’in 11 yılık çalışmaları sonucunda tasarlanan, patenti alınan EFECE sistemini ilk kez Siirt Üniversitesi’nde kullanmamız oldu. Proje Yürütücülüğünü benim yapmış olduğum proje ekibinde başta Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sulh Akgül ve Arş. Gör. Değer Yıldırım’dan oluşan proje ekibimiz ile 1,5 almanak çalışmaların arkası sıra şu anda bu sistemi Dünya’da ve Türkiye’de önceki uygulayıcı Siirt Üniversitesi Baytar Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı olarak heyecanlıyız.

Kırık tedavisi açısından gayet sağlam ve kıytırık uygulanabilen benzeri bütün olduğunu aktaran Gülaydın, “Bundan sonraki süreçte hastamızı klinik ve radyolojik istikşaf ile izlem ederek etraflı veriler elde etmeye çalışacağız. Dr. Karadeniz hocamız aracılığıyla biyomekanik çalışmaları yapılan bu bütün, icap Türkiye’yi temsilen az dışında uluslararası inovasyon fuarlarında, lüzumlu Türkiye’de planlı arsıulusal inovasyon fuarlarında bir nice bergüzar kazanmıştır” diye konuştu.

EFECE tutucuları, EFECE teli ve EFECE umum aletlerinden oluşan bu sistemi ilk kez kedilerde uyguladıklarını kaydeden Dr. Gülaydın, “Dünya’da ve Türkiye’de yapılan ortopedik çalışmalara eskimemiş benzeri açılım kazandıracağımızı düşünüyorum. Şu anda Türkiye’de ve Dünya’da henüz hiç eskimemiş bu sistemin Siirt Üniversitesi Baytar Fakültesi bünyesinde çıkıntı olması bizim amacıyla çalım vericidir. Bunun için ilkin Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sulh Akgül ve yürütmüş olduğumuz projede bizi hiçbir konuda bekâr bırakmayan, geliştirmiş olduğu sistemi kullanmamıza olanak sağlayıcı, EFECE sisteminin tasarlayıcısı Dr. Öğretim Üyesi Emre Karadeniz hocamıza tükenmez teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Share: