Dünyanın sunma ensesi kalın ayak topu kulübü Real Madrid!

İspanya La Liga’üstelik şampiyon olan ve Şampiyonlar Ligi’nde finale yükselen Real Madrid, Forbes’ın futbolun sunu varlıklı kulüpleri listesinde baştan zirveye yükseldi.

Cumartesi haset Liverpool ile Şampiyonlar Ligi’nde karşılaşacak olan ve La Liga’dahi şampiyonluğa vasıl Real Madrid, seçkin iki turnuvadan da elde ettiği nakit para ile kasasını dolduracak.

Şampiyonlar Ligi’ndeki muvaffakiyetli performansı sayesinde 100 milyon sterlini aşan aynı mülk kazanan Real Madrid, gelirini %7 artırarak ezeli rakibi Barcelona’yı geçti ve sunma zengin pakt oldu. Santiago Bernabeu’nun yenilenmesi için 675 milyon paunt harcayan Real Madrid, güdük müddet geçmiş dev benzeri uyuşma yaptı.

1. Real Madrid – 4,1 milyar sterlin
2. Barselona – 4 bilyon paunt
3. Manchester United – 3.65 milyar sterlin
4. Liverpool – 3.54 milyar £
5. Bayern Münih – 3.4 milyar £
6. Manchester City – 3,3 milyar sterlin
7. PSG – 3,3 milyar paunt
8. Chelsea – 2,4 milyar sterlin
9. Juventus – 1,9 milyar sterlin
10. Tottenham – 1,86 milyar sterlin

Yatırım şirketi Sixth Street and Legends’a yeni Santiago Bernabeu stadının gâh işletmelerini 20 yıllığına kiralayan Madrid, 301 milyon sterlin gelir elde etti. Sixth Street, stadın bazen gelirleri amacıyla yüzdelik 30 doğruluk sahibi olacak.

Kovid pandemisi, özellikle statların gereksiz kalmasına bozukluk olduğu amacıyla hem Real Madrid’i hem da Barcelona’yı hırçın yönde etkiledi. Bernabeu’daki tadilatlar JP Morgan ve Bank of America aracılığıyla finansa edilirken, kümeli istikraz 669 milyon sterline ulaştı.

GENIŞLIK ZENGİN ALTINCI SPOR KULÜBÜ

Real, Dallas Cowboys, New York Yankees, New York Knicks, Golden State Warriors ve Los Angeles Lakers’tan sonradan dünyanın yer zer altıncı spor kulübü oldu. Madrid’in ezeli rakibi Barcelona ise, balaban borçlar ve tartısız mali ebat dolayısıyla pres eyyam geçirse da, Forbes’a bakarak genişlik kızıl ikinci futbol kulübü olmaya bitmeme etti.

Süper zenginler üzere seyahat ipuçları

 

İşte dünyanın arz zengin insanının annesi

 

Arz ensesi kalın 10 Türk mahsus oldu

 

Share: