Dünyanın Yer Prestijli İnsan Yerleşmeleri Ödülü Başbuğ Altay’a verildi

Konfedere Kentler ve Domestik Yönetimler Acun Teşkilatı (UCLG) Koca Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Erek İbrahim Altay, Acun Habitat Günü etkinlikleri çerçevesinde dünyanın arz prestijli ödülleri ortada gösterilen “BM UN-Oturma Saygınlık Parşömeni Ödülü” aldı.

UCLG Adam Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Reisi Uğur İbrahim Altay’a “BM UN-Habitat Değer Parşömeni Ödülü” verildi. Toptan Acun Habitat Haset etkinlikleri çerçevesinde Birleşmiş Milel (BM) İcra Direktörlüğü Başkanlığı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin sülale sahipliğindeki program; Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Hava, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, BM Umumi Kâtip Yardımcısı ve UN-Yurt İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif, belediye başkanları ve çokça sayıda ülkeden temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirildi. BM UN-Oturma Onur Parşömeni Ödülü’nü Maimunah Mohd Sharif’in elinden alan Başbuğ Altay, yaptığı konuşmada misafirperverliğinden hava UCLG-MEWA Başbuğ Yardımcısı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz’a ve Sharif’e teşekkür etti.

“Böyle bir ödül bizim için çok eşsiz”

Komutan Altay, “Bu ödülü başkanlığını ve koca başkanlığını yürüttüğüm UCLG namına alıyorum. Acun Belediyeler Birliği yedi kıtada, 240 binden çok üyesi olan domestik yönetimlerin arz diri örgütü. BM’birlikte bile kısık bire bir çalışma yürütüyoruz. Alelhusus Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin şehirlerimizde uygulanmasıyla ait bugüne büyüklüğünde çok mücahede gösterdik bundan sonra dahi göstermeye bitmeme edeceğiz. Antrparantez pandemi döneminde ve iklim değişikliğinde gördük ki yerli yönetimler, merkezi hükümetlerin yeryüzü koca paydaşları. Akse takkadak birlikte debi etmemiz bizim için kıymetli ve yetişkin. Antrparantez bu yıl Yerleşme’ın de mottosu olan ‘Boşluğa Dikkat Cilt, Kimseyi ve Hiçbir Yeri Geride Bırakma’ yerli yönetimlerin ve UCLG’nin sunu eke önceliklerinden birisi. Böyle bir ödülü almak bizim için çok bulunmaz. Tüm UCLG ailesi adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

UN-Habitat Öz Saygı Parşömeni Ödülü Konfedere Milel İnsan Yerleşimleri Programı (UN-Yerleşme) vasıtasıyla verilen, Birleşmiş Milel vasıtasıyla dünyanın bildirme prestijli âdem yerleşmeleri ödülüdür. Ödülün amacı, kayırıcı yerleşimleri, tahaffuz sağlanması, yokluk süresince faal ya birlikte yerinden edilmiş insanların ateş durumlarına ilgi çeken, eş yerleşimlerini geliştiren ve medikal girişimleri armağan etmek ve takdir etmektir. – KONYA

Share: