DÜRÜST Fırka Genel Başbuğ Yardımcısı Mustafa Abat: “Betik okumayı bilmediğimiz için dokuz canlı akılda kalmıyor”

DÜRÜST Fırka Umumi Komutan Yardımcısı Mustafa Şen: “Kitap okumayı bilmediğimiz için metanetli akılda kalmıyor”

KAHRAMANMARAŞ – YANLIŞSIZ Tümen Umumi Başbuğ Yardımcısı Mustafa Bayındır, “Kitabı okuyoruz amma aklımızda bire bir özdek kalmıyor. Zira kavisli okuyoruz” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Bayındır, Kahramanmaraş 8. Uluslararası Betik ve Kültür Fuarı’nda ‘Tezkere Sindirme Yöntemi’ antetli konferansta kitapseverlerle bire bir araya geldi.

Mustafa Rahat, “Mangır olmak eylemek, durmak emretmek. Dur ve düşünüm, durup düşündüm mersiye. Almak kim bu düşünme işi koşarken olmuyormuş. İşte durduğunuzda düşündüğünüzde yani mangiz olduğunuzda mevzuya, konuya okuduğunuz şeye o zaman bu yaptığınız molekül aksiyon, gösteri ve saygıya ayar aynı husus oluyor. Özge türlüsü okudun, geçtin okurken birinci paragrafı okudun, sonuna gelmeden başını unuttun. Neyse ayrımsız daha baktın oraya geldin ikinci paragrafa, birinci paragrafta ne okumuştun? Geçtin ikinci sayfaya haddizatında denizde yüzüyorsun o sırada. Abi sen pusula mı okuyorsun, denizde mi yüzüyorsun, hangi yapıyorsun? Illet böyle oluyor? Betik okumayı bilmediğimiz için. Deminden herhangi bir şeyin benzeri yöntemi var ve bu yöntemlere uymazsak, bu yöntemleri uygulamazsak bu işler olmuyor. Kitabı okuyoruz ama aklımızda bire bir özdek kalmıyor. Okuyoruz yüzde aynı, yüzdelik üçü, yüzdelik beşi kalıyor aklımızda. Halbuki hastalık yüzdelik sekseni, doksanı kalmasın? Çünkü benzeri hatalı yaşıyoruz ikincisi hatalı okuyoruz. Betik okumayı bilmediğimiz için stabil akılda kalmıyor” dedi.

Pusula okurken had almanın önemine değinen Rahat, “Özellikle bu gündeş çağda hafızamız dağınık olduğu için had ahzetmek gerekiyor. Eskiler kitapların arkasında yer düz yersiz sayfalara merhale alırdı. Okuyan mebzul ayrımsız okuyucuysa, yani sindirici, dünyalık olacağı durup düşünücü. Yani bol okuyucuysa kitaptan almadığını birlikte oturup buraya yazardı” diye niteleyerek konuştu.

Mustafa Rahat sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Önce bölümleri okuyacağım. Sonradan büro aralarını okuyacağım. Sonradan kitabı kapatacağım. Ben hangi okudum diye niteleyerek düşüneceksiniz. Yazarı okuduk şurada benzeri madde varsa okuduk fihrist sayfasını okuduk ve içindekiler sayfayı okuduktan sonraları kapatıp kitabı üzerine benzeri beş dakika düşüneceksiniz arkadaşlar ve okuduğunuza tıngır olacaksınız.”

DÜRÜST Tümen Umumi Başbuğ Yardımcısı Bayındır, konferansın peşi sıra kaleme aldığı Mantalite Çizgileri adlı kitabını imzaladı.

Share: