Düşündürücü yürüyüşte jandarmanın ‘Çelik Kanatlar’ı içki kesti

Manalı yürüyüşte jandarmanın ‘Çelik Kanatlar’ı zaman kesti

Halas Savaşı’nın sembolü İstiklal Yolu’nda utku yürüyüşü

ÇANKIRI – Kurtuluş Savaşı’nda cepheye mühimmat sürmek üzere geçer İstiklal Yolu’nda düzenlenen anma yürüyüşünde Jandarma Genel Komutanlığına sınırlı ‘Çelik Kanatlar’ın pervaz gösterisi nefesleri kesti.

Kurtuluş Savaşı boyunca İnebolu’ya bahir eliyle mevrut cephanenin kağnılarla cepheye ulaştırılmasında makbul İstiklal Yolu’nda şehitleri anmak ve kurtuluş zaferini tebrik etmek amacıyla üslup düzenlendi. Etkinliğe katılan vatandaşlar, Çankırı’nın Ilgaz ilçesine bağlı Kıyısın köyünden başlayarak İstiklal Yolu’nda 5 kilometre yürüdü. Yürüyüş sonrasında Kıyısın köyünde yâd programı düzenlendi. Törene Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, YANLIŞSIZ Tümen Çankırı Saylav Sağ Çivitcioğlu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Garnizon Komutanı Sancak Salih Iri, Çankırı Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, İl Açıkgöz Komutanı Miralay Yusuf Mutlu Tendürüst, Ilgaz Kaymakamı Osman Oğuz Münasebetsiz, kaymakamlık şehremaneti başkanları, STK ve siyasi parti temsilcileri, vatandaşlar katıldı.

“Atatürk’ün çizmiş olduğu yolda modern medeniyetler seviyesine çıkarak ülkemizi aynı ense lige bütün bu arada taşıyacağız”

Törende konuşan SELIM Fırka Çankırı Mebus Sıhhatli Çivitcioğlu, “Zaman burada 100. yılın ilk gününde sizlerle beraber olmaktan çokça mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Bu günleri bize yaşatan İnebolu’dan başlayıp Kastamonu Ilgaz, Çankırı, Kalecik, Ankara’bile mühimmatları yetiştirip evlatların üzerindeki giysileri mermilere koyan, mühimmatlara koyan Valide Hatunları, Şerife Bacıları rahmetle yad ediyorum. İnşallah bu gün Türkiye yüzyılı. Müessis akılla başlayan Cumhuriyetimiz yükseliş aklıyla 100 yılına adım adım bitmeme edecek. İnşallah bütün alay malay Atatürk’ün çizmiş olduğu yolda asri medeniyetler seviyesine çıkarak ülkemizi bir üst lige hep bu arada taşıyacağız” dedi.

“Bu ruhu, istiklalin ruhunu inşallah gelecek nesillere aktarmak bizim yeryüzü iri vazifemiz olacak”

İstiklal Yolu’ndaki ruhu gelecek nesillere aktarmak amacıyla bu forma etkinliklerin genişletileceğini tabir eden Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Bugün inşallah burada istiklale revan yolda haddinden fazla büyük emeklerin, gayretlerin sarfiyat edildiği ve haddizatında cemaziyelevvel balaban bir coşkuyla rüşvet ettiğimiz Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. sene dönümüne şişman ulama sunmuş olan İstiklal Yolu’nda hep bu arada tıpkı aradayız. Zaman bizleri aynı araya getiren Allah’a hamd olsun. Bu programı her sene henüz birlikte uzun uzadıya, daha degaje ayrımsız katılımla hele zinde kardeşlerimizin dahi bizlere haremlik etmesiyle bu vatanın bugünlere bittabi geldiğini pekâlâ emekler harcama edildiğini tahminî tıpkı buçuk saatlik sürede yürüdüğümüz vadi yolda kanılarla İnebolu’dan alınmış olan cephanenin cephe hattına nenelerimizin, bacılarımızın, gençlerimizin, yaşlılarımızın, çocuklarımızın emekleriyle, gayretleriyle nasıl ulaştırıldığını anlatmaya hız edeceğiz. Bu ruhu, istiklalin ruhunu inşallah ati nesillere aktarma etmek bizim sunma büyük vazifemiz olacak. Yurt, millet ve devletimiz bugünlere mahdut gelmedi amma büyük benzeri başarıya imza atıldı. Bunu de insanlarımız değerinde olmak karşılık olmak işleyerek gerçekleştirdi. İnşallah bundan sonra önümüzdeki yüzyılı, Türkiye yüzyılını şu anda aramızda bulunan genç kardeşlerimiz nesir edecek ve bizden sonrakilere ati nesillere çokça henüz iyice ayrımsız Türkiye’yi bugünü bizlere geçmişlerimizin bıraktığı kadar bırakacaklar” diye konuştu.

‘Çelik Kanatlar’ içki kesti

Protokol konuşmalarının ardından Jandarma Genel Komutanlığı Mehteran Birliği marifetiyle mehter konseri verildi. Konser vatandaşlar vasıtasıyla iri rabıta ile dinlendi. Daha sonra Jandarma Umumi Komutanlığı Havacılık Başkanlığı’na ‘Çelik Kanatlar’ ekibi vasıtasıyla yapılan pervaz gösterisi nefesleri kesti. Yiğit oynayan helikopterleri deste ile izleyen vatandaşlar o anları çökertme telefonları ile ölümsüzleştirdi. Nazik bağ gören eylem sonrasında vatandaşlar, dakikalarca pervaz ekibini alkışladı.

Share: