Ecnebi yatırımcı kılığında Almanya’daki enerji şirketlerini dolandıran keleş tutuklandı

Yabancı yatırımcı kılığında Almanya’daki enerji şirketlerini dolandıran dalavereli tutuklandı

İSTANBUL – İstanbul polisi, “yabancı yatırımcı” kılığına bürünüp Almanya’üstelik enerji piyasasındaki ara sıra şirketleri milyonlarca euro dolandıran bire bir şebekeyi ortaya çıkartmış, Ayhan Y. liderliğindeki 17 nefis lağım döşemi, İstanbul merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonla çökertilmişti. Çete lideriyle alay malay 5 dalavereli irsal edildikleri adli makamlarca tutuklandı.

Alınan bilgilere göre, kendini ecnebi tabiiyetli “Ammani” olarak tanıtıcı Ayhan Babasız öncülüğündeki tıpkısı dolandırıcılık şebekesi, yapmacıklı belgeler, paravan şirketler üzerinden Almanya’daki enerji piyasasında hayatiyet gösteren gâh şirketleri 2 milyon 700 bin euro dolandırarak sırra etap basmıştı.

Ailesinden yüklü miktarda miras kaldığını ve bu mirası kullanması için Türkiye’ye yabancı tabiiyetli yatırımcı getirmesi gerektiğini söyleyerek, Almanya’daki enerji şirketi sahiplerini sahte belgeler ve paravana şirketler kurdurmak sureti ile dolandıran şebeke üyesi Ayhan Babasız ve beraberindeki 17 bed, 21 Ilk Teşrin tarihinde İstanbul Kombinasyon Suçlarla Savaş Idarehane ekiplerince İstanbul, İzmir ve Muğla’üstelik yapılan operasyonlar ile çökertilmişti.

Soruşturma çerçevesinde 6’sı Muğla, 1’i İzmir ve 10’u da İstanbul’de yakalanan 17 şüphelinin emniyetteki işlemleri sona erdi. Lağım Döşemi mensubu 2 suratsız, polisteki ifade işlemleri tamamlandıktan sonraları müddeiumumilik talimatı ile serbest bırakıldı. Kavrayışsız mütezayit 15 kuşkulu adliyeye gönderme edildi. Kanalizasyon elebaşı Ayhan Babasız’in de aralarında olduğu 5 dolandırıcı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Dolandırıcıların 10’u üzerine adli kontrol tedbirleri uygulanarak erkin bırakıldı.

Share: