Edirne’ye mevrut depremzedeler kentteki hastanelerde tedavi görüyor

“Asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaralanan vatandaşlar Edirne’deki hastanelerde tedavi oluyor.

Depremden etkilenen şehirlerden Edirne’ye gelenler, otel ve pansiyonların birlikte hayırseverler yahut yakınlarının evlerinde kalıyor.

Gelenler ortada vücudunun mütenevvi yerlerinde kırıklar olan vatandaşlar düzlük alıyor. Dertli depremzedeler, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Edirne Sultan 1. Misyon Oran Hastanesinin ortopedi servislerinde otama ediliyor.

“Eşim irtihal etti, çok üzgünüm”

Hatay’dan mevrut Mahide İntizamoğlu, AA muhabirine, depremde evlerinin yıkıldığını ve eşiyle çökme altında kaldığını söyledi.

Eşi Hidayet İntizamoğlu’nun hayatını kaybettiğini belirten İntizamoğlu, “Çokça kırıcı anlar yaşadık. Deprem anında uyuyorduk. Sarsıntıyla uyandık ve dakikasında hariç çıktık, o tam habbe duvarı eşimin konusunda yıkıldı. Ben de onu kurtarmaya koşarken düştüm. Çocuklarımız bize yardım etti, babasının üzerinden duvarı kaldırdı. Eşim ahiret yolculuğu etti, haddinden fazla üzgünüm.” dedi.

Memleketinde eşinin cenazesini defnettikten sonra yakınlarıyla Edirne’ye geldiğini ve otelde kaldıklarını anlatan İntizamoğlu, kırılan kolunun Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde alçıya alındığını ve tedavisinin yapıldığını dile getirdi.

İntizamoğlu hem esenlik çalışanları hem da vatandaşların kendilerine konuksever davrandığını vurguladı.

Aynı kentten gelen Asalet Topaloğlu da depremde ailesiyle yaşadığı lüp yıkılması nedeniyle üzerine beton ve molozların düştüğünü söyledi.

Elinin ve ayağının kırıldığını tamlayan Topaloğlu, şunları kaydetti:

“Annem ve kardeşlerimle hariç çıktığımız sırada merdivenler çöktü düştük ve o sırada üzerimize balkon düştü. Dram ve ayağım üstüne düşenler zımnında kırıldı. Komşularımız bizi bulunduğumuz yerden çıkardı. Aynı süre arabada kaldıktan sonra ailemle Edirne’ye geldik. Burada bize çok bol bakıyorlar. Hastanede tedavimi oluyorum. Elimi ve ayağımı alçıya aldılar. Herhangi Bir aktarılma kontrole geliyoruz, tedavim bitmeme ediyor.”

“Devletimizden, milletimizden Tanrı razı olsun”

Hasan Topaloğlu ise depremde Hatay’daki evinin yıkıldığını anlatım etti.

Merdivenlerin üstüne düşmesi zımnında ayağının kırıldığını dile getiren Topaloğlu, “Depremin peşi sıra iyi olsun devletimiz koruyucu oldu, Edirne’ye geldik. Burada hastanede tedavi oluyoruz. Herkesten, devletimizden, milletimizden Cenabıhak razı olsun, teşekkür ederiz.” diyerek konuştu.

Psikososyal destek

Trakya Üniversitesinde depremden etkilenen vatandaşlar üzere Kıran ve Titreyiş Polikliniği kuruldu.

Çocukların ve gençlerin randevusuz sondaj edileceği poliklinikte, psikososyal destek ve gerektiğinde otama-strateji hizmeti verilecek.

Ayrıca, Edirne Belediyesi Eş ve Eş Hizmetleri Müdürlüğüne sınırlı Fatma Şakir Memik Karı Merkezi Kadın Sağlığı Birimindeki ruhiyatçı ve eş danışmanı marifetiyle, kente mevrut depremzedelere psikososyal bindi sağlanacak.

Share: