Efsane güreşçi Hüseyin Akbaş’ın memleketinde yeni şampiyonlar yetişiyor

Tokat’ın Almus ilçesine vabeste Çevreli Beldesinde kâin Hüseyin Akbaş Güreş Eğitim Bilimi Merkezi’nde, geleceğin olimpiyat ve acun şampiyonları yetiştiriliyor.

Dört acun şampiyonluğu, iki dünya kupası birinciliği ve stabil çokça yetişkin başarısı kâin söylence güreşçi merhum Hüseyin Akbaş’ın memleketinde torunlar güreş sporuna deste gösteriyor.

Hüseyin Akbaş’ın adının verildiği güreş yetişek merkezinin 25 minik ve güre pehlivanı, gelecekte kazanacakları değerli madalyalar amacıyla antrenmanlarını gece gündüz sürdürüyor.

Şimdiden kip çok başarıya imza atan minik ve zinde sporcular, bu yıl bir nice esaslı büyükşehir ve kent kulübünü geride bırakarak topluluk halinde 11 yaş altı Türkiye 3’üncüsü oldu.

Türkiye Güreş Federasyonunun düzenlediği 11 Yaş Şeş 2022 Türkiye Şampiyonası’nda Bursa ve Balıkesir kulüplerin ardından topluluk halinde 3’üncülük elde eden Hüseyin Akbaş Güreş Yetişek Merkezi’nin 15 yaşındaki 3 gailesiz pehlivanı ise bodur müddet geçmiş Afyonkarahisar ve Ankara’daki güreş kulüplerine nakil edildi.

Küçük benzeri beldede güreşe adını kaydettirmek isteyen sporcular, antrenörleri Ermiş Erdoğdu’nun nezdinde rastgele periyot tahminî 2 saat antrenman yapıyor.

Geleceğin şampiyonlarına Almus Kaymakamlığı ve Çevreli Yer Belediyesi dahi bindi veriyor.

Seyhan: “Kardeşlerimiz çokça okkalı çalışma sarfiyat ediyor”

Almus Kaymakamı Tarık Buğur Seyhan, AA muhabirine, ilçelerine ilişkin Çevreli Beldesinin ayrımsız güreş memleketi olduğunu söyledi.

İlçede gençlerin çoğunlukla güreş sporu ile uğraştıklarını tamlayan Seyhan, “Amiyane buradaki güreşçi kardeşlerimiz çok yoğun himmet gider ediyor. en son 3 güreşçimizden 2’sini Ankara’ya, birini ise Afyonkarahisar’a gönderdik. Seçkin yıl sayı farkı iki sporcumuzu nazik kulüplere ve olimpiyat merkezine gönderiyoruz.” dedi.

Kaza ve Çevreli Belediyesi yerine güreşe destek verdiklerini vurgulayan Seyhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çok fedakar bir spor camiamız var. İlçe Gençlik ve Spor Müdürümüz güreşçi. Antrenörümüz olan Eren Hoca’mız çocuklarla evladı kadar ilgileniyor. Tığ de yardım sunarak bu kardeşlerimizin motivasyonunu efdal tutmaya çalışıyoruz. Bunlar takım işi. Başarı bile bu şekilde geliyor. Sıhhatli olsun şehremaneti başkanımız Sadi Komutan burada sporcularımıza rastgele nev imkanı sağlıyor. Türkiye’birlikte hakeza bire bir kasaba olduğunu düşünmüyorum. Zira Çevreli Beldesi güreşle müsemma. Hüseyin Akbaş’ın ismine reva şekilde güreşçi potansiyeli var. Şu beldemizde tek merhale yoktur kim katalog güreşle meşgul olmasın. Hep kategorik güreşle iştigal etmiş durumdadır burada. Bu anlamda biz de ulama sunarak gençlerimizi henüz bereketli yerlerde bürümek istiyoruz. Dünya şampiyonu, olimpiyat şampiyonu kendisine beldelerine dönmelerini istiyoruz. Tabiatıyla buraları bile unutmamalarını istiyoruz. Bu dahi ahde vefa. İnşallah buradan nice Hüseyin Deniz Kazı’lar çıkaracağız. Bunun bilinci ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Hüseyin Deniz Kazı’ın mirasına beldede erbap çıkıldığını ifade fail Seyhan, “Cemaat çıkmanın ötesinde henüz ileriye sevk hususunda yarış içerindeler. Burada 25 kadar öğrencimiz var. Bu suret gelişigüzel antlaşma artarak devam ediyor. Güreşçilerimizin amacı tıpkı Hüseyin Akbaş olabilmek. Bu şuurla burada antrenman yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Çevreli Belediye Başkanı Sadi Soysal birlikte “Ilçebay Bey’e çok teşekkürname ederim. Bize gelişigüzel ant destek oluyor. Burası acun şampiyonu Hüseyin Deniz Kazı’ın beldesi. İnşallah nice Hüseyin Deniz Kazı’lar buradan çıkacaktır, Buna inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Minik sporculardan Misyon Yılmayan, güreşte Hüseyin Deniz Kazı kabilinden böke oluşmak istediğini dile getirirken, Ahmet Deniz Kazı dahi söylence pehlivan Hüseyin Deniz Kazı’ın akrabası olduğunu belirtip, onun izinden yürümeye çalıştığını aktardı.

Share: