Ege’de gerilimi yükseltecek hamle! Yunanistan, tam donanmasıyla çekişme tatbikatı yapıyor

Yunanistan’ın Türk jetlerini taciz etmesi ve sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarihi “Aynı tün ansızın gelebiliriz” restiyle gerilen münasebat Yunanistan’ın ahbaplık dışı şekilde ABD’nin teberru ettiği zırhlı araçları adalara gönderme etmesiyle patlama noktasına geldi.

ERDOĞAN: YUNANİSTAN’IN POLİTİKALARINI İBRETLE TAKİP EDİYORUZ

Dün akşam ezanı Beştepe’de gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısının peşi sıra Millete Sesleniş konuşması yaparak Yunanistan’ın provokatif hamlesine incitici püsküren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Komşumuz Yunanistan’ın seçme tarafı buram buram kımıldatma ve ajitasyon kokan politikalarını ibretle strateji ediyoruz. Yunanistan’a cebin gerektiğinde ülkemizin hak ve menfaatlerini elimizdeki tüm imkanları kullanarak savunmaktan ansız kalmayız. Biz gerilimleri sonlandırmak amacıyla yürekten hız ederken Yunanistan’ın tahrik ve provokasyon kokan politikalarını ibretle strateji ediyoruz. Yunanistan askeri, siyasal ve ekonomik olarak dengimiz değildir, olanaksız” ifadesini kullandı.

MİÇOTAKİS’TEN ERDOĞAN’A YANIT: KENDİMİZE GÜVENİMİZ TAM

Reisicumhur Erdoğan’ın Yunanistan’a müteveccih sözlerine zaman yaptığı açıklamayla cevap veren Miçotakis, Ankara’ya kesin bir endişe göndererek, “Uluslararası Hukukun gücü, Silahlı Kuvvetlerimizin uyanıklığı ve müttefiklerimizin desteğiyle pozisyonumuz kemiksiz ve kendimize güvenimiz tamam” dedi.

SAVAŞ GİBİ TATBİKAT

Yunanistan, Ankara- Atina hattındaki gerilimin gölgesinde “çekişme” ihtimalini henüz dahi güçlendiren ayrımsız aşama attı. Fransa ile Ege’nin doğusunda Fransa ile ortak tatbikata başladı. Tatbikata Yunanistan’ın donanmaya ilişkin cümle cidal gemileriyle katılması dikkat çekti. İskiri Adası’ndan Bozbaba Adası’na kadar degaje ayrımsız alanda planlı tatbikatta cenk uçakları, helikopterler, özel birimler ve deniz kuvvetlerine ilişik gemiler ve denizaltılar da düzlük alıyor.

Fransa ile 1 Ekim’e kadar sürecek kuma tatbikatın başlamasının arkası sıra Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye’yi erek almayı sürdürdü. Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası mütekellim Yunan Başbakan, “Alın yan tekdüze tıpkısı şekilde tehditlerini sürdürebilir amma bu oyunda tek başına” dedi.Share: