EGEDES İLE TRAFİKTEKİ ARAÇLARIN SUSTURUCU GAZI EMİSYONLARI ÖLÇÜLÜYOR

MEKÂN, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile ASELSAN’ın ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında Susturucu Elektronik Fal Sistemi (EGEDES) ile araçların egzoz gazı emisyon ölçümleri işlemleri Tekirdağ’dahi uygulanmaya başlandı. Seyir halindeki araçların maşa ile yapılan denetimlerde egzoz gazı ölçümünü yaptırmayan sürücülere 2 bin 815 teklik ukubet uygulandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile ASELSAN’ın kuma yürüttüğü proje kapsamında tamamı yerel ve milli yazılımlar kullanılarak uygulamaya konulan EGEDES sistemi Tekirdağ’bile uygulanmaya başlandı. Trafikte susturucu muayenesi yaptırmayan vesait resen adına, gidiş geliş akışını dahi aksatmadan kıytırık ve acul namına belirleme ediliyor. Tekirdağ- İstanbul yağız yolu üzerinde aplikasyon özne ekipler, cihazla sürücülerin susturucu gazı tart ölçümlerini yaptırıp, yaptırmadıklarını denetledi. Trafikten kaynaklı hava kirliliğinin önlenmesi çalışmaları kapsamında yapılan pratikte egzoz tarh ölçümü yaptırmayan sürücülere 2 bin 815 teklik cezai iş uygulanıyor.

Tekirdağ Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Yazıhane Müdürü Ahmet Ağaç, araçların bundan sonra durdurulmadan plaka aşinalık sistemi ile susturucu emisyon muayenelerinin yapılıp yapılmadığının kontrolünün yapıldığını söyledi.Dikme, “Bugün burada bakanlığımızla ASELSAN’ın ortaklaşa yürüttüğü benzeri proje kapsamında teftiş için bulunuyoruz. Trafikteki araçları durum halindeyken plak aşinalık sistemi ile tanıyarak bizim olgun tabanımızdan susturucu gazı emisyon ölçümü yaptırıp yaptırmadıkları denetleniyor. Bu şekilde trafikten kaynaklı çekicilik kirliliğinin önlenmesi ile ilgili çalışma yürütüyoruz” dedi.

Share: