Eğitim Bilimi-İş Genel Başkanı Özbay’dan ‘Çocuk ve Tendürüst Dostu Kitap’ Listesine Tepki: “Soyut Düşünce Kabiliyetinin Yekpare Gelişmediği Çağdaki Yavrularımıza…

MERVE CESARET

Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ahzüita haset güncellediği ‘Çocuk ve Taze Dostu Kitap’ listesinde çok sayıda dini muhtevalı tezkere olduğu ortaya bundan sonra. Eğitim-İş Genel Başkanı Girişim Özbay, listedeki kitapların nazik çoğunluğunun dini içerikli olmasına reaksiyon gösterdi. Özbay, “Abstre bellek kabiliyetinin daha cümle gelişmediği çağdaki yavrularımıza anlayamayacağı ve nedeniyle onlarda travma yaratması muhtemel dini kavramları bodoslamak, dolgun pedagoji cinayetidir. ‘Ağaç yaşken eğilir’ mantığıyla irtica için kolları sıvayanlar bilsinler kim minik fidanlarımızı kırmalarına izin etmeyeceğiz” dedi.

Sülale ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, 28 Ağustos’ta, 0-6 yaş arası çocuklara yönelik hazırladığı pusula listesini gençleri dahi dahil ederek 0-18 hoşnutluk seslenme edecek şekilde güncellediğini duyurdu. Vekâlet, genel ağ sitesinde, bin 93 kitaptan oluşan ‘Çocuk ve Zihayat Dostu Kitap’ listesi yayınladı. Bakanlığın resmi sitesinde saha kayran bilgiye bakarak Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanı Deniz Üzüntülü, çizelge hazırlanırken Vekillik bünyesinde oluşturulan ve aralarında çocuk gelişimci, psikolojik danışman, sarıklı, sosyal çalışmacı ve psikologdan oluşan 19 yabanlık Değerlendirme Komisyonu’nun faaliyet yürüttüğünü duyurdu.

“KİTAPLAR, CIHANŞÜMUL AKTÖRE KURALLARINA AKLA YATKIN OLUP OLMADIĞI GİBİ KRİTERLERLE ÖN ELEMEDEN GEÇTİ”

Icra Vekili Acılı, kitapların “evrensel ahlak kurallarına ve milli-manevi değerlere çap olup olmadığı, ırkçılığı teşvik eden hasmane tabir ve görseller kullanılıp kullanılmadığı, çaba içerip içermediği, şiddeti hal adına gösterip göstermediği, müstehcenlik ve seksüel istismar olup olmadığı; hırsızlık, biber dolması gelir, yara küçümseme gelir kabil çizi modellerini özendirip özendirmediği” kadar kriterlere bakarak yöre elemeden geçirildiğini belirtti. Antrparantez listedeki kitapların, Bakanlığa sınırlanmış kuruluşlarda hizmet ve esirgeme altında olan dallar amacıyla oluşturulan kitaplıklarda da saha aldığı kaydedildi.

Listedeki kitaplar, 0-2 yaş, 3-6 gözyaşı, 4 ve üst yaş, 6 ve beden gözyaşı, 7 ve üzeri gözyaşı, 8 ve üst yaş, 9 ve beden gözyaşı, 6-9 yaş, 6-10 gözyaşı, 10 ve gövde yaş, 11 ve cisim gözyaşı grupları üzere kategorilere ayrıldı. Kitaplar beyninde Türk ve acun klasiklerinin, hikâye ve masalların birlikte çok sayıda dini mazruf betik da kayran aldı.

Terbiye-İş Umumi Başkanı Adım Özbay, Ev ve Içtimai Politikalar Bakanlığı’nın ‘Çocuk ve Canlı Dostu Kitap’ listesindeki dini muhtevalı kitapları ANKA Olgun Ajansı’na değerlendirdi. Listedeki kitapların hele 0-6 yaş arası çocukları pedagojik kendisine menfi etkileyeceğine dikkati çeken Özbay, şunları söyledi:

“ÖZELLİKLE 0-6 YAŞ ARASINDAKİ TORUNLAR İÇİN ÖNERİLEN KİTAPLAR, ADETA BİR DİNİ KÜTÜPHANE SEÇKİSİ NİTELİĞİNDE”

“Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yayımladığı yavru ve gailesiz dostu güvenilir kitaplar listesi, hangi yazık kim fakat Bakanlığın kendisi büyüklüğünde güvenilirdir. Listenin içeriği, Milli Terbiye Bakanlığı ile Aile Bakanlığı’nın çocuklarımıza irtica kızıştırmak konusunda adeta yarıştığını bire bir misil elan göstermiştir. Çünkü listedeki bin 93 kitabın ezici ayrımsız çoğunluğu dini içeriklidir. Hele 0-6 yaş arasındaki kollar için önerilen kitaplar, adeta benzeri dini katalog seçkisi niteliğindedir. Anca ki bu listeye güvenerek çocuğunuzun meyveleri tanıması için tıpkısı tezkere seçecek olsanız ‘Rabbimi öğreniyorum/meyveler’ kitabını almak durumundasınız.

“HEYETİN, AHLAKTAN VAKIT KAYBETMEDEN DİNİ ANLADIĞI AÇIKÇA GÖRÜLÜYOR”

Yüksekokul ve eğitim eğitimi almamış insanların gericilik konusunda sicilli yayınevlerinden çıkardığı çokça sayıda kitabın bu listede yerini bulduğunu görüyoruz. Listedeki birçok yayınevine ve yazara FETÖ döneminden tanıdık olduğumuz bile bir hakikat. Gitmek kim o dönemki ‘amin’ diyen Kırmızı Başlıklı Kız, Allah’a şükreden Gepetto Usta gibi rezaletlerin yenilerinden çekinilmiyor. Listeye titiz baktığımızda, kitapları belirleyen heyetin, argüman edilenin bilakis ‘evrensel ahlak’ kriterine tek bakmadığı, ahlaktan hoppadak dini anladığı kemiksiz görülüyor.

“EĞİTİM-İŞ OLARAK BU OYUNU GÖRÜYORUZ VE BİLİNSİN Kİ BOZACAĞIZ”

Tabii hele 0-6 yaş grubu çocuklarımıza müteveccih bu mürteci hamleler, bütünsellik içeriyor. Ilk Diyanet’in okul öncesi eğitime sulanması, sonra Milli Eğitim Bilimi Şurası’nın şahsen bu gündemle toplanması, meslek öncesi çocuklar amacıyla Kuran kurslarının sayılarının artırılıp cami ziyaretlerinin sıklaştırılması kadar birçok mail gün hamlesi, ibret tıpkı kuşatmanın unsurları. Eğitim Bilimi-İş namına, bu oyunu görüyoruz ve bilinsin kim bozacağız.

“GERİCİLİK İÇİN KOLLARI SIVAYANLAR BİLSİNLER Kİ MİNİK FİDANLARIMIZI KIRMALARINA CEVAZ ETMEYECEĞİZ”

Renkleri fakat göstererek, rakamları birlikte fakat boncuklarla öğrettiğimiz, abstre hatır kabiliyetinin daha umum gelişmediği çağdaki yavrularımıza anlayamayacağı ve dolayısıyla onlarda deprem yaratması muhtemel dini kavramları dayatmak, şişko eğitim cinayetidir. ‘Ağaç yaşken eğilir’ mantığıyla gericilik için kolları sıvayanlar bilsinler ki minik fidanlarımızı kırmalarına izin etmeyeceğiz. Eğitim-İş kendisine altını çiziyoruz kim çocuklarımız, öğrencilerimiz bize Başöğretmen’imizin emanetidir. Onların günahsız dünyalarının birilerinin yabansı düşleri yüzünden solmasına izin vermeyeceğiz.”Share: