Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, Adana’da arama istirdat çalışmasını izleme etti Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Kahramanmaraş merkezli depremlere ait, “10 ilimizin içinde düzlük aldığı bu bölgede bilcümle barajlarımızı ve göletlerimizi lüzumlu açıktan gerekse de karadan inceleyeceğiz.” dedi.

Adana’nın gestalt Çukurova ilçesine sadık Ancak Mahallesi 71505-71517 Sokak’taki 14 kıvrım Ekim Apartmanı enkazında bitmeme fail arama istirdat çalışmasını takip fail Kirişci, yetkililerden bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kahramanmaraş, Hatay ve Adana’bile incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Adana’mızı 10 iklim ortamında beis noktasında arz hafif atlatan yer adına tabir ediyoruz ama neticede bizim birlikte burada yıkılan evlerin malikleriyle ilgilendiren onlara TOKİ tarafından 1 yıl üzere gücük bire bir sürede bu konutların hızlı hızlı yapılması ve bu konutlar konusunda soy sayıların belirlenmesi, düz seçimi kadar bizlere birlikte talimatları oldu. Ayrımsız sair mehabetli bap üstelik beherglas aileye burada onar bin teklik ayrımsız kafa amacıyla tıpkısı müzaheret, aynı destek, aynı katkı o manada. Böyle birlikte aynı çalışması oldu, hakeza tıpkısı ifadesi oldu Sayın Cumhurbaşkanımızın. Hep çabamız, derdimiz, devletimizin gücünü, milletimizin gücünü uymazlık gören vatandaşlarımıza sâdır etmek, onların istifadesine sunmak. İnşallah bu icraat iri benzeri müstacelen bitmeme edecek.”

Kirişci, depremlerin arkası sıra bütün birimlerin titizce çalışmalarını yürüttüğünü vurguladı.

Milletin emrinde olmaya bitmeme edeceklerini anlatan Kirişci, “Onların bütün heves ve ihtiyaçlarını elverdiği ölçüde bunları üstelik karşılamaya ilgi gösteriyoruz. imdi dahi bunu sürdüreceğiz. Rabbim inşallah vatandaşlarımızın bu acılarını dindirecek ve hafifletecek adımları bir anda atmayı ve onlara bu yaşadıklarını unutturmayı hepimize talih eylesin.” diyerek konuştu.

“Çadırdan oluşturulan barınaklar gerçekleştirme etmeye çalışıyoruz”

Nazır Kirişci, icap Fehamet Su İşleri Umumi Müdürlüğü gerekse Orman Genel Müdürlüğünün çok balaban araba parkına sahip olduğunu aktardı.

Zaman sahada görülen makinelerin iri çoğunluğunun bu iki kuruma ilişkin olduğuna değinen Kirişci, şunları bildirdi:

“Hususi sektörümüz dahi elbette buna katkı sağlıyor. Gayrı kurumlarımızın bile iş makinaları var. Bu manada bizim iki genel müdürlüğümüz ilkin gelmek için bizim bütün birimlerimiz şu anda bu konuda seferber ve sıradan onlar da bu makineleriyle çokça vahim katkılar sağlıyorlar. Tıpkı taraftan da bizim şu anda belki Adana’de olmayabilir ama bu 10 ilde bunu yürütüyoruz, yapmaya çalışıyoruz. 10 ilimizde özellikle aynı insanlarımıza topluluk çıktığımız üzere büyükbaş, küçükbaş hayvanlarımıza birlikte topluluk çıkmak yerine onlara bile çadırdan oluşturulan barınaklar gerçekleştirme etmeye çalışıyoruz. Yaralı olan hayvanlarımız üzere gene… Yahut dahi benzen sağımı gerçekleştirilmiş amma bu sütü elinde tutamayacak olan vatandaşlarımıza tekrar onların bile o üretmiş oldukları eti, sütü Vücut Benzen Kurumu vasıtasıyla alıyoruz.”

Sarsıntı bölgesindeki baraj, gölet ve HES’lerin durumu

Kirişci, söz konusu 10 ilde 110 baraj, hidroelektrik santralci ve 30 da göletten oluşan 140 tesisin bulunduğu bilgisini verdi.

Buralarda dahi çalışmaları inceden inceye yürüttüklerini dile getiren Kirişci, şunları kaydetti:

“Şu anda özel sektörün üstelik elindeki HES’lerle ilgili dahi oralarda çalışmalar hızlandı. Onların de 172’ye mail HES’leri var. Bu çerçevede dahi buralarda aynı sorun yaşanmasın diye niteleyerek incelemelerimiz sürüyor. Belki medyada sıklıkla dile getiriliyor. Atatürk Barajı’yla ilişkin bir geriden geriye olduğu, bire bir sorun olduğu noktasında ego arkadaşlarımızı talimatlandırdım. Bunu 3 misil yapmışlardı. Bugün 4’üncü kere yaptılar. Bu incelemelerinden üstelik çokça şükür tıpkı olumsuzluk olmadığı anlaşıldı amma tığ bu da yetmez diyoruz. Biz hep 10 ilimizin ortamında yer aldığı bu bölgede hep barajlarımızı ve göletlerimizi gerek havadan gerekse da karadan inceleyeceğiz kim bunların başında Atatürk Barajı geliyor. Bunu inşallah gerçekleştireceğiz. Sultansuyu var, Malatya’da. Sultansuyu’nda bu tahliyeler bitmeme ediyor. Osmaniye’de aynı göletimiz var. Orada da yeniden bu tahliyeleri gerçekleştiriyoruz. Çünkü seçme risk oluşturmasın, seçme ülkü yaşanmasın istiyoruz. Bu çerçevede inşallah göletlerimiz ve barajlarımızın üstelik ilkin insanlarımız kalkmak için bu coğrafyada dinamik varlıklara ayrımsız kötülük olmadan taharri altına olmasını çıkarmak istiyoruz.”

İncelemelerinde Nazır Kirişci’ye, Adana Valisi Süleyman Elban ile başka ilgililer zevcelik etti.

Share: