Ekonomiye ilgili “er bezi” kanun teklifi TBMM Umumi Kurulunda

TBMM Genel Kurulunda, ekonomiye ilgili tensikat içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Kâh Yasa ve Yasa Mesabesinde Kararnamelerde Farklılık Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi’nin ikinci bölümü üzerindeki görüşmeler bitmeme ediyor.

Teklifin ikinci bölümü üstüne bayram düz İYİ Öğür Mersin Ağacı Mebus Behiç Polat, merkezi dalavere bütçe teklifinin, “zımni yerine apışık, bezgin, lakayt, istemeyerek bir siyasi iktidarın yüzünü yansıttığını” savunarak, bu erke yoksunluğunun, ülkenin geleceğine güvenle bakmaları için arz iri handikabı oluşturduğunu söyledi.

Çarenin “kasa” olduğunu encam süren Çelik, “Yeni benzeri kadronun yönetime gelmesi halinde ülkemizin sorunlarının çözümünde geçmiş adımların atılması nazik tıpkısı maneviyat sağlayacaktır, bu birlikte milletimizi ve devletimizi sağlamlaştırılmış kılacaktır. Türk ekonomisinde, bundan 150 sene önceki ekonominin görünümü adeta günümüze taşınmış gibidir.” dedi.

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, başına taktığı zabıta şapkasıyla kürsüye çıkarak, husye kanun görüşmelerinde açık kitlelerin beklediği maddelerin kayran almadığını, özellikle emeklilikte hoşnutluk takılanlar, taşeron firmalarda çalışanlar, şakirt ve stajyerlerin sorunlarıyla ilişik kanun tekliflerinin benzeri nev Meclis’e gelmediğini söyledi.

Belediyelerde fariza özne işçi statüsündeki havari zabıtaların dahi kadroya geçirilmesi gerektiğini belirten Gürer, “657’ye tabi tıpkısı polis memuru ile belediyede iştirak işçisi olan zabıta memuru benzeri görevi yapıyorlar. Bire Bir denetime gidiyorlar, çarşıdalar, pazardalar, yıkımdalar, ruhsattalar, kontroldeler amma hakka geldiğiniz antlaşma onların hakkını vermiyorsunuz. Böyle aynı mantıkla bu olaylara çalmak ayrımcı ayrımsız zihniyetin ta kendisidir.” eleştirisinde bulundu.

-“1876’dan beri Türki konuşulur bu Meclis’te”

HDP Van Milletvekili Meram Sarısaç’ın, ” YANLIŞSIZ Öğür, Ukrayna’üstelik sulh ve müzakereyi yeğleme boy bos ama bahis konusu Kürt sorunu olunca aklına geçmiş kimyasal silahlar ve cenk sağlık.” sözlerine MHP Düzce Saylav Ümit Yılmayan “Bu aynı iftiradır”, MHP Eskişehir Mebus It Canlı Nurullah Aynaz dahi “Teröristle Kürt’ü karıştırmayın” sözleriyle aksülamel gösterdi.

Sarısaç’ın konuşmasını Kürtçe namına tamamlaması konusunda MHP Gaziantep Saylav Büyük Muhittin Taşdoğan, “Hangi konuştuğunu bilmiyoruz. Anlamadığımız şeyleri söylüyorlar. Bunu gelenek haline getirdiler. Tığ Türkçe konuşulmasını istiyoruz.” şeklinde eşit verdi.

Bu tam HDP Ekip Başkanvekili Meral Danış Beştaş’ın “Bütün istediğini konuşur, seni ilgilendirmez.” sözlerine İYİ Öğür Grup Başkanvekili Denklik Dervişoğlu da “İstediğini konuşamaz Meral Bayan. 1876’dan beri Türkçe konuşulur bu Meclis’te.” diye aksülamel gösterdi.

Share: