Elazığ’da 345 personelin katıldığı zelzele ve cuşuhuruş tatbikatı içki kesti

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilin katıldığı sarsıntı tatbikatında, binadan göle, enkaz altından araçta sıkışmaya bir nice alanda mahdut kalanlar gerçeği aratmayan tatbikatla kurtarıldı.

Elazığ’birlikte İçişleri Bakanlığı projesi çerçevesinde AFAD Başkanlığı öncülüğünde Sivrice ilçesi Barış Gölü kenarında deprem ve coşkunluk tatbikatı yapıldı. Tatbikata Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan 345 personel katıldı. Senaryo gereği yaşanan 6.2’lik zelzele ve coşkunluk tatbikatına mevrut AFAD ekipleri, taharri, istirdat çalışması yaptı. Peşi Sıra olay namına gönderme edilen UMKE ekipleri yaralıları çöküntü altından çıkardı. Bu esnada yılgın altında artan vatandaşların bulunması için kokuya duygun jandarma arama istirdat köpeği bölgede kontrol yaptı. Bina içerisinde artan bire bir vatandaş ise AFAD ekipleri yoluyla halat sebebiyle kurtarılırken, suda boğulan ayrımsız can ise İl Güvenlik Müdürlüğü dalgıç ekipleri vasıtasıyla bulunduğu yerden kurtarılarak ilgilendiren birimlere tasdik edildi. 345 personelin katıldığı sarsıntı ve ateş tatbikatı gerçeği aratmadı.

Elazığ’birlikte AFAD Başkanlığınca planlanan bölgesel zelzele kıyamet tatbikatını gerçekleştirdiklerini tamlayan Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılı Facia tatbikat yılı yerine zar edildi. Bu çerçevede yılbaşından bugüne kadar ülkemizin değişik illeri ve bölgelerinde hareket tatbikatları gerçekleştirildi. Zaman birlikte Elazığ’dahi bölgesel hareket tatbikatını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Yıl sonuna kadar tatbikatlarımız bitmeme edecek. Değişik laf başlıkları altında zelzele yahut ayrımsız afetleri müteakiben kâin imkan ve kabiliyetlerimizi sınav etmiş olacağız. Bu çerçevede il düzeyinde, kesim düzeyinde ve millî düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye çaba gösteriyoruz. Değme hangi kadar Elazığ 2020 yılında akıbet dönemde kaydedilen arz büyük depremlerden benzeri tanesini muammer valilik adına bu tecrübeye halen etkin benzeri şekilde cemaat durumda. Ancak tekrar dahi ülkemiz seçkin çeşit afetlere maruz kalabilecek bir coğrafi özelliklere topluluk. O yüzden her nev afete alın tekrar esasen kâin yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Lehçe tıpkı manevra gerçekleştirdik. Elazığ’ın kendi kurumsal kapasitesinin ötesinde evcil imkanları aştığı amacıyla AFAD Başkanlığındaki eş güdüm merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan de ilgili ekiplerimiz bizlere destek verdiler. Onlar de tahminî 3 gündür burada sahadalar. Bilcümle ekiplerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Hareket ve cuşiş tatbikatına, Ilbay Dr. Ömer Toraman’ın birlikte Belediye Reisi Delimsirek Şerifoğulları, İl AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, İl Keyif Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, İl Inanma Müdürü Heybet Dominant, İl Açıkgöz Komutanı Miralay Murat Cihan, gelgel müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. – ELAZIĞ

Share: