Elazığ’da 345 personelin katılımıyla zelzele tatbikatı gerçekleştirildi

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde, 7 ilden gelen 345 personelin katılımıyla hareket tatbikatı yapıldı.

Valilik koordinasyonunda, Türkiye Kıran Engelleme Planı (TAMP) kapsamında gerçekleştirilen 2022 Bölgesel Düzey Masabaşı ve Yer Tatbikatı’na Elazığ, Adıyaman, Diyarbakır, Bingöl, Erzincan, Malatya ve Tunceli’den AFAD ve UMKE ekipleri ile Milli Eğitim Bakanlığı Kontrol Kurtarma Ekibi (MEB AKUB), Tamga Uluslararası Taharri Kurtarma ve Yardım Derneği (TAMGAKUT), Elazığ Belediyesi, İl Jandarma Komutanlığı, İl Güvenlik Müdürlüğü, 112 Ivedili Servis ve itfaiye aracı ekiplerinden oluşan 345 personel katıldı.

Üniversite ve lise öğrencilerinin kazazede namına fahri kurum aldığı tatbikatta, helikopter, itfaiye aracı araçları, cankurtaran, kurtarma botu kadar ayrımlı kabiliyette 58 açacak kullanıldı.

Ekipler, senaryo gereği biçim üssü Sivrice ilçesi olan, 8 kişinin hayatını kaybettiği ve 16 kişinin yaralandığı 6,2 büyüklüğündeki depremin ardından çökme altında artan ve vasıta içerisinde sıkışan vatandaşları kurtardı. Bire Bir binada çıkan yangına engelleme ederek, yıkımın meydana geldiği alanlarda asayiş önlemi aldı ve evleri korkulu hasar gören vatandaşlar amacıyla çerge kurdu.

Tatbikatın arkası sıra AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde sunulan eğitimi bütünler AFAD gönüllülerine doküman verildi.

Ilbay Ömer Toraman, tatbikata ilgilendiren yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılının “Kıyamet Tatbikat Yılı” adına zar edildiğini hatırlattı.

Bu çerçevede yılbaşından bugüne büyüklüğünde ayrımlı illerde değişik çapta zelzele tatbikatları gerçekleştirildiğini tabir fail Toraman, şunları kaydetti:

“Sene sonuna büyüklüğünde tatbikatlarımız bitmeme edecek. Değişik laf başlıkları altında değişik çapta tatbikatlarla, hareket yahut aynı afetleri müteakiben bulunan imkan ve kabiliyetlerimizi imtihan etme imkanı buluyoruz. Bu çerçevede memleket, mıntıka ve ulusal düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye himmet gösteriyoruz. Elazığ 2020 yılında son dönemde kaydedilen sunma balaban depremlerden tıpkısı tanesini yaşamış aynı vilayet adına bu tecrübeye halen etkili aynı şekilde cemaat bulunuyor. Fakat ülkemiz seçme makule afetlere maruz kalabilen benzeri coğrafya özelliklerine erbap. O yüzden her nev afete alın gine gene mevcut yapımızı, imkanlarımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor.”

Ilbay Toraman, tatbikatın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Programa, Elazığ Belediye Başkanı Atmaca Şerifoğulları, AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, İl Keyif Müdürü Cahit Polat, İl Inanma Müdürü Mehabet Hâkim, İl Uyanık Komutanı Miralay Kasıt Cihan, gelgel ve yapılış müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri birlikte katıldı.Share: