Elazığ’da 6 ilden personelin katılımıyla sarsıntı tatbikatı yapıldı

ELAZIĞ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilde görev işleyen 345 personelin katılımıyla beklenir 6.2 büyüklüğündeki yer sarsıntısı ve ardından yaşanabilecek yangınlara müdahale ve enkazda kalanları kurtarma tatbikatı yapıldı.

AFAD Başkanlığı’nın organizasyonuyla umulur 6.2 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında yaşanabilecek olumsuzluklar ile kurtarma çalışmalarına ait sarsıntı tatbikatı yapıldı. Barış Gölü kenarında gerçekleştirilen tatbikata Elazığ’ın yanı sıra Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan mecmu 345 personel katıldı. Tatbikatı Ilbay Ömer Toraman, Şehremini Delicesine Şerifoğulları, AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, İl Esenlik Müdürü Prof. Dr. Cahit Çelik, İl Inanma Müdürü Cesamet Baskın, İl Açıkgöz Komutanı Miralay Garaz Cihan, gelgel müdürleri ve STK temsilcileri de izledi.

Senaryo gereği yaşanan 6.2 büyüklüğündeki depremin ardından müdahaleye gelen AFAD ekipleri, kontrol kurtarma çalışması yaparken, UMKE ekipleri üstelik yaralıları kriz altından çıkardı. Bazıları AFAD ekipleri yoluyla halat sayesinde çıkarılırken, senaryo gereği suda kâin aynı yaşama ise İl Güven Müdürlüğü dalgıç ekipleri marifetiyle bulunduğu yerden çıkarılarak esenlik görevlilerine teslim edildi. Ilbay Ömer Toraman, yıl sonuna büyüklüğünde tatbikatlara devam edeceklerini ifade ederek, “Ülkemiz temas tür afetlere maruz kalabilecek ayrımsız coğrafi özelliğe eş. Bugün lehçe bire bir tatbikat yaptık. O yüzden gelişigüzel türlü afete alın gine yine kâin yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Elazığ’ın kişi kurumsal kapasitesinin ötesinde yerel imkanları aştığı için AFAD Başkanlığı’ndaki eş güdüm merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan de ait ekiplerimiz bizlere destek verdi. Onlar de tahminî 3 gündür burada sahadalar. Bilcümle ekiplerimize teşekkür ediyoruz” dedi.Tatbikatın arkası sıra katılımcılara şehadetname verildi.Share: