Elazığ’da üretilen sazan yavruları 101 su kaynağına bırakıldı

Keban ilçesinde mehabet eliyle üretilen tahminî 19 milyon sazan yavru akarsu, Elazığ, Bingöl, Muş, Bayburt, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Bitlis, Van, Hakkari ve Malatya’daki 101 akarsu kaynağına bırakıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü Keban Su Ürünleri Istihsal Tesisi’nde düzenlenen balıklandırma töreninde, ülkenin erbap olduğu su kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kullanımı açısından balıklandırılmasına büyük önem verdiklerini, ülkedeki bahir, göl, akmaz ve akarsularda farklı türde balıklar bulunduğunu söyledi.

Yılmayan, Türkiye’nin çevresindeki denizlerde 550 ve bağırsak sularda 380 çeşit olduğunu, tahminî 100 türün bile ticaretinin yapıldığını ifade ederek, “Vekillik olarak balıkçılarımızı desteklemeye çalışıyoruz. Balıkçılarımıza sonuç 20 yılda 10,2 bilyon lira Türkiye genelinde ÖTV’siz motorin desteklemesi yaptık. Tıpkı şekilde Türkiye’dahi yetiştiricilik fail üreticililerimize 7,2 bilyon liralık ve diğer desteklerle bu arada sonuç 20 sene içerisinde 18,2 bilyon lira bindi verdik.” dedi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman de Türkiye’nin, su kaynakları itibarıyla birlikte çok balaban imkanlara erbap olduğunu belirterek, Keban Akarsu Ürünleri Üretim Tesisi’nde üretilen 19 milyon sazan yavrusunu sadece Elazığ değil, bitişik 11 ile bile dağıtmaya başladıklarını belirtti.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Şanlı Kılıç ise Keban Baraj Gölü’nden maksimum düzeyde yararlanmak istediklerini dile getirerek, balıkçıları yedirmek için iklim ve bölgedeki su kaynaklarını balıklandıracaklarını tabir etti.

Tığ, 14-15 Kasım’birlikte Keban Barajı’nda sportif okus pokus balıkçılığı kapsamında turna balıkçılığına müteveccih etkinlik yapılacağını sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Selami Aydın, okuduğu duanın arkası sıra 101 akarsu kaynağına bırakılan balıkların artağanlık getirmesi temennisinde bulundu.

Törende daha sonraları simgesel kendisine 10 bin sazan yavrusu Keban Barajı’na bırakıldı.

Vali Toraman, törene katılan çocuklara akvaryum içerisinde bala balık verdi. Balık adamlar göle bırakılan balıklar için Keban Baraj Gölü’nde “Evinize anlı şanlı geldiniz” mukayyet ası açtı.

Törene, Keban Kaymakamı Hasan Akbulut, İl Güllabi Komutanı Kıdemli Albay Kasıt Cihan, İl Güvenlik Müdürü Büyüklük Sel, Keban Uray Komutan Vekili Osman Erdoğan üstelik katıldı.

Share: