Eleştiri toplantı sonrası yayımlanan bildiride Yunanistan’a tepki vardı: Milletimizin adalet ve menfaatleri türel çerçevede korunacak

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Milli Düzenlilik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. İç ve aut meselelerin ele alındığı kritik Milli Düzenlilik Yerleşmiş sonrası yazılı açıklama yapıldı.

MGK bildirisinde şu ifadeler kullanıldı:”Gayriaskeri statüdeki adaların silahlandırılması üzerine Yunanistan’ı teşvik fail çevreler aklıselime davet edilmiştir. (ABD’nin GKRY’ye müteveccih zırh ambargosunu kaldırma kararı) Müttefiklik ruhuna marjinal olan bu karardan izansız dönülmesi çağrısında bulunulmuştur.

YUNANİSTAN’IN KIŞKIRTICI EYLEMLERİ

Uluslararası ülfet ve antlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerine uyma etmeye yönelik çağrılarımıza rağmen ahbaplık dışı uygulamalarından vazgeçmeyen Yunanistan’ın bilhassa son dönemde mütezayit kışkırtıcı eylemleri uzun boylu ele alınmıştır. Yunanistan’ın manasız çabalarına alın milletimizin menfaatlerinin muhafazası amacıyla değme makule meşru formül ve ara bulucu kullanmaktan ihtiraz etmeyeceğimiz vurgulandı. Kıbrıs Türklerinin haklarının savunulması faaliyetlerinin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanarak eksiksiz ülkeler KKTC’nin bağımsızlığını tanımaya nida edilmiştir

TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELE

PKK/KCK-PYD/YPG-SDG, FETÖ ve DEAŞ yıldırı örgütleri başta gelmek üzere milli kontak ve beraberliğimiz ile bekamıza müteveccih temas soy gözdağı ve tehlikeye elverişsiz ortamında ve dar dışında azim, stabilizasyon, başarıyla yürütme edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuş, iniş sürecine giren PKK/KCK terör örgütünün yurt süresince ensiz dışında tevessül edebileceği eylemlere alın alınacak ilave tedbirler görüşülmüştür.

ERMENİSTAN’A KINAMA

Ermenistan, Azerbaycan’a yönelik ajitatör eylemleri sebebiyle kınanmış, Ermenistan yönetimine namına verilen sulh fırsatını değerlendirmesi ve birlik ahdi yükümlülükleri namına getirmesi sorumluluğu hatırlatılmıştır.”Share: