Endüstri ve Teknoloji Bakanı Varank: “Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılının dünyada ‘Türkiye Yüzyılı’ olacağına inanıyoruz ve buna göre çalışıyoruz”

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Amasra’daki eroin ocağındaki patlamayla ilişkin vacip soruşturmanın başlatıldığını bildirerek, “Kamu boyutlarıyla inceleme bitmeme ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu bulunan kim varsa cezasını çekecektir. Bundan bile güvenli olmanızı istirham ediyorum.” dedi.

Varank, KartalDernek yoluyla düzenlenen “Doruk Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”nin açılışında yaptığı konuşmada, kendisini aynı mortocu hatipli namına evinde kabilinden hissettiğini söyledi.

Bugün haddizatında bu hissiyatın verdiği huzurla, düzenli geçenek geçirecekleri, dörtköşe sohbetler yapacakları ayrımsız izlence tayf ettiğini tabir fail Vekil Varank, fakat mazi Bartın’dan iç yakan, çok dokunaklı haberler aldıklarını, beyaz zehir ocağında yaşanan patlama sonucu hayatını kaybeden emekçilerin bulunduğunu, bu nedenle içinin buruk olduğu dile getirdi.

Varank, hayatını kaybeden madencilere Allah’tan yağmur, yakınlarına sabrı cemil niyaz ettiğini tabir ederek, şunları kaydetti:

“Yaralanan kardeşlerime dahi evgin şifalar diliyorum. Olayın duyulduğu önce adan itibaren devletimiz bilcümle imkanlarını seferber etti. Vekil arkadaşlarımız Bartın’a her an çalışmaları yakından takip ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız üstelik Diyarbakır’daki programını tağyir etti, bugün oraya geçerek çalışmaları şahsen kontrol edecek. Taharri kurtarma özellikle koyulmak üzere, patlama ile ilgili kül konularda hep kurumlarımız çalışmalarını inceden inceye sürdürüyor. Bölgedeki afiyet ekipleri ve hastaneler yaralı kardeşlerimiz amacıyla seferber edildi. Bunlara ilave olarak bir ivedili müdahale ünitesi kuruldu. Gene gerekseme halinde ambulans uçaklarımız, helikopterlerimiz doğrusu görevlerini boşaltmak amacıyla hazırda bekliyor.”

“Bu kazada ihmali, sorumluluğu bulunan ki varsa cezasını çekecektir”

Varank, bunun kabil ateş hadiselerin bazen provokatörlerin istismarına münhal ağıl geldiğini aktararak, “Lütfen kimse provokatif ve dezenformasyon içeren dal oruçlu içeriklere onur etmesin. Patlamayla ilişkin gerekli sormaca doğrusu başlatıldı, umum boyutlarıyla tetkik devam ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu mevcut kim varsa cezasını çekecektir. Bundan dahi güvenli olmanızı istirham ediyorum. Olayın detayları netleştikçe, yeryüzü akıllıca bilgiler, zaten vaktiyle resmi kurumlarımız vasıtasıyla şu anda kamuoyuyla paylaşılıyor, paylaşılmaya da bitmeme edecek.” diye niteleyerek konuştu.

Temenni ve yekpare çabalarının daha fazla duygusal kaybı olmaması ve madencilerin sağ selamet kurtarılması yönünde olduğunu vurgulayan Nazır Varank, “Rabbim hem yılgın altında mütezayit kardeşlerimizin hem birlikte onlara ulaşmaya müteharrik ekiplerin yardımcısı olsun. Rabbim inşallah bire bir elan hakeza kazalarla, biberli olaylarla bizleri sınav etmesin.” dedi.

“İmam dil cambazı öğrencilerine milletle gelişigüzel devletin üstelik topluluk çıktığı bire bir ortamda yaşıyoruz”

Nazır Varank, bugün girişimcilik ve inovasyon temas etmek amacıyla benzeri araya geldiklerini anımsatarak, böyle bir organizasyonun bire bir mortocu hatip lisesinde düzenleniyor olmasının hele kişi jenerasyonundaki insanlar üzere ne büyüklüğünde manalı olduğunu vurguladı.

İnsanın bu atmosferi görünce, nereden nereye diye çöz geçirmeden, şükretmeden geçemediğini anlatım fail Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşınız bakımından sizler 2002 öncesi döneme şahit olmadınız. İyi ki dahi olmadınız, çünkü o dönemdeki abileriniz ablalarınız sizin büyüklüğünde ak yazılı değildi. Sizin gördüğünüz değeri maatteessüf onlar görmüyorlardı. 28 Şubat’ın kapkara zihniyeti şahsen önder hatiplerin üstüne karabasan gibi çökmüştü. İmam hatipliler katsayı garabetiyle üniversitelere giremediler, inandırma odalarına tabi tutuldular, kadınlar başörtüsü sebebiyle bir nice imkandan yoksun bırakıldı. Amma Recep Tayyip Erdoğan diye niteleyerek bire bir kahraman imam hatipli çıktı ve eksiksiz bu faşist uygulamaları tarihin çöplüğüne gönderdi. Hamdolsun bugün değişik bire bir iklimin içerisinde yaşıyoruz. Cumhurbaşkanının önder hatipli olmakla hava duyduğu ayrımsız devletin vatandaşlarıyız. Zaman mortocu dil cambazı okullarına, mortocu hatip öğrencilerine milletle gelişigüzel devletin bile ehil çıktığı tıpkı ortamda yaşıyoruz. İşte bu yüzden daha çok imam dil cambazı neslinin omzunda haddinden fazla henüz nazik, ağır sorumluluklar var. Nedir o? Gelişigüzel açıdan eş tıpkı sulp olabilmek.”

Varank, devletlerin, birbirlerine karşı üstünlüğü savaşlarla değil ekonomilerle kurduğunu anlatarak, Türkiye’yi güçlendirecek, iktisadi ve teknolojik bağımsızlığı berkitme edecek tıpkısı nesil olmalarının sunma nazik hayali olduğunu söyledi.

“Canan gençler, şunu katiyen unutmayın” diye seslenen Bakan Varank, “Bizim Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde belirlediğimiz ve uğrunda mütemadi çalıştığımız bire bir idealimiz var. Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonu. Biz bu vizyonla kritik teknolojilerin yalnız pazarı değil, bire bir zamanda üreticisi olan aynı Türkiye’yi kurmak istiyoruz. Bu amaçla yürüttüğümüz tekmil çalışmaların merkezine birlikte gençlerimizi koyuyoruz.” diyerek konuştu.

Havacılıktan uzaya, defans sanayisinden elektrikli araçlara, yazılımdan bileşimli zekaya büyüklüğünde bir nice alanda yaptıkları atılımlara gençlerin öncülük etmesini istediklerini vurgulayan Varank, vesile verildiğinde, imkan tanındığında Türk gençliğinin yapabileceklerinin ayrımsız sınırı olmadığına defaatle şahit olduklarını, bu başarıları seçkin alana yaygınlaştırmak ve gençlerin öncülüğünde ülkenin teknolojik bağımsızlığını esermek istediklerini, bunun amacıyla dahi çocukluktan üniversite ve sonrası döneme büyüklüğünde hayatlarının rastgele aşamasında gençlere sunma gündeş imkanları sağladıklarını anlattı.

Varank, Deneyap Uygulayım Bilimi atölyelerini bu sebeple hayata geçirdiklerini anımsatarak, “Ortaokul ve ortaöğretim çağındaki öğrencilerimize burada yapay zeka, robotik, kodlama, nanoteknoloji, havacılık ve uzay eğitimleri veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Benzer şekilde herhangi bir sene rekorlar kırarak büyüyen Teknofest’in birlikte bu amaçla kurguladıkları özge yetişkin aynı projeleri olduğunu tamlayan Varank, “Alelhusus ortaöğretim ve üniversite çağındaki çoluk çocuk Teknofest’te dünyanın sunma yeni uygulayım bilimi alanlarındaki yarışmalara zat projeleriyle katılıyorlar. Öz geliştirdikleri roketleri, elektrikli otomobilleri, insansız çekicilik araçlarını, denizaltıları yarıştırıyorlar. Kartal de Teknofest’te adı sık mahsus okullarımızdan birisi.” dedi.

Salonda Teknofest’e katılan gençlerin olup olmadığını soran Icra Vekili Varank, gördüğü sayının ekli olmadığını, ancak bunun bile artırılması gerektiğini söyledi.

Varank, teknolojinin ruhu olan yazılım konusunda herif kaynağı kapasitesini geliştirmek için kullanılmamış tohum yazılım okulları açtıklarını bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“kendi kendine öğrenme metoduyla çalışan dünyanın gözde yazılım okullarından olan 42 okullarını ülkemize kazandırdık. Bugüne kadar 1.000’e yakın gencimiz bu okullarda eğitim almaya başladı, bu çoluk çocuk haddinden fazla ferah birer yazılımcı olarak hevesli hayata atılacaklar. Esasen gençlerimizin marifet ve uygulayım bilimi aşkını gökyüzüne taşıyoruz. Önceden hoppadak Antalya’üstelik planlı Felek Rasat etkinliklerini Küçük Asya’nun diğer illerine yaygınlaştırdık. Antalya’de, Diyarbakır’da, Van’bile, Erzurum’birlikte çokça açık katılımlı etkinlikler düzenleyerek gençlerimize uzayı ve gök teknolojilerini tanıtıyoruz. Teknoparklar ve girişimcilik merkezleri kurarak yenilikçi fikirlerin hayata geçmesine destek oluyoruz.”

Türkiye’nin arz iri teknoparkının Bilişim Vadisi olduğuna bel eden Varank, Bilişim Vadisi ile Türkiye’birlikte çığır açıcı işlere yatırımlar yaptıklarını, bindi olduklarını söyledi.

Varank, TÜBİTAK burslarıyla gençlerin ve araştırmacıların bilimsel çalışmalarına katkılar sunduklarını aktararak, temas alanda gençlerin yanında olduklarını imdi bile hükümetler yerine yanlarında olmaya devam edeceklerini belirtti.

Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonu ile hazırladıkları Uran ve Teknoloji Stratejisi’nde girişimcilik amacıyla ayrı benzeri başlık oluşturduklarını ifade eden Varank, şunları kaydetti:

“Girişimciliğin dinamizmiyle kalkınan Türkiye’yi inşa edecek şümullü politikaları bu takip çerçevesinde uyguluyoruz. Uygulayım Bilimi tabanlı amal başta kalkmak amacıyla girişimcilik sürecinin seçme aşamasını hızlandıracak altyapıları ve ihtiyaç mahsus destekleri sağlayarak müteşebbislerin, alelhusus taze müteşebbislerin hayatını kolaylaştırıyoruz. Kurduğumuz teknoparklar, gurk merkezleri ve TEKMER kadar yapılarla yenilikçi iş fikirlerinin ticarileştirildiği yerlerle aslında Türkiye’de tıpkısı gürecilik inşa ediyoruz.

Buralarda, girişimcilere fiziksel imkanlardan, vergisel avantajlara mentörlükten network desteğine kadar birçok kolaylaştırıcı imkan sunuyoruz. Bu altyapılar bittabi haddinden fazla koskocaman ama tek başına tam değil. Zira girişimcilik dediğinizde yer heybetli hususlardan birisi girişimcilerin basit benzeri şekilde finansmana ulaşabilmesi. Finansman konusu hala girişimcinin önündeki bildirme büyük soru işareti olarak önümüzde duruyor. Biz bile lazım zat kurduğumuz gerekse bindi sağladığımız fonlarla girişimcilerimizin kullanabileceği kaynaklar oluşturuyoruz. TechInvesTR, Uygulayım Bilimi-İnovasyon Fonu ve Bölgesel Hamle Sermayesi Fonu şahsen bizim Bakanlığımızın kurduğu fonlar. Enformatik Vadimizde tığ öz envestisman fonumuzu oluşturduk.”

Varank, kendisinin İstanbul İmam Dil Cambazı Lisesi mezunu olduğunu, ama değişik dönemlerde Kartallı arkadaşlarıyla çok çalıştığını belirterek, “Bu Arada siyaset yaptık, savaş yaptık ve dolayısıyla Kartal ile olan istek bağımız çok değişik.” dedi.

Bu fonların yanında Kalkınma ajanslarıyla TÜBİTAK ve KOSGEB ile girişimcilere sağladıkları bir nice mali desteğin bulunan olduğunu anlatan Varank, bu desteklerle ilişkin yeryüzü şümullü ve edimsel bilgilere aksetmek üzere “www.yatirimadestek.gov.tr” adresini konuşma edilmesini tavsiye etti.

“Yeni Türk markaları çakozlamak için yürekli girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye devam edeceğiz”

Varank, “Siz yeter kim yenilikçi fikirlerinizin ve hayallerinizin peşinde koşmaya bitmeme edin” diye niteleyerek, kapılarının seçkin devir sonuna büyüklüğünde zahir olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023 ve sonrası üzere çokça iri hedeflerin bulunduğu nâkil Varank, şunları kaydetti:

” Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılının dünyada ‘Türkiye Yüzyılı’ olacağına inanıyoruz ve buna göre çalışıyoruz. Yenilikçi ve teknoloji tabanlı girişimcilerimizin katkılarıyla bu hedeflere çokça elan çabuk ulaşacağımızın farkındayız. Bu nedenle toptan piyasalarda adından saraka ettirecek yeni Türk markaları yakalamak amacıyla korkusuz girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye bitmeme edeceğiz. Efendimizin da buyurduğu kabil rızkın 10’da 9’u ticarette yani girişimcilikte ise bu alanı asla boş bırakmadan, ilk gençleri girişimciliğin dinamizmi ile tanıştırıp sonraları kariyer hedeflerine yönlenmelerini sağlayarak yolumuza bitmeme edeceğiz. Gençlerin bu dönemdeki başarıları emniyetli olun bizi fazlasıyla gururlandırıyor. Sabık yıl Türkiye’bile erken kadem girişimler, startuplar 1,5 milyar dolar envestisman aldı, bu sene bu cirim ilk 7 ayda 1,5 milyar doları buldu. Sabık yıl Avrupa’de baziçe yatırımı alanında sunma aşkın yatırım alan şehir İstanbul oldu. İkinci şehre bakıyorsunuz Londra. Londra’de yeryüzü fazla yatırımı kim almış diye bakıyorsunuz esasen bire bir Türk vatandaşı oyun girişimciliği alanında genişlik çok yatırımı almış.”

Bakan Varank, güzeşte bölüm Hacettepe Teknopark’a gittiğini, üniversiteden yeni mezun biriyle tanıştığını anımsatarak, özlük şirketini kurduğunu, baziçe geliştirdiğini, 9 kişilik ekibinin olduğunu söyledi.

Söz konusu girişimcinin geliştirdikleri oyunu ABD’ye 200 milyon dolara sattığını öğrendiğini anlatan Varank, “Bunu sattıktan bilahare bile, ben tezyifkâr şundan alım duyuyorum, ‘Biz bu yıl 200 milyon liraya mail algı ödeyeceğiz ve inşallah ego alacak rekortmenleri arasına gireceğim.’ dedi. Bakınız gepegenç bire bir arkadaşınız. 200 milyon dolarlık melfuf ayar üretebiliyor. O arkadaşımız şunu söyledi, aslında iş yapış şekillerinin ne büyüklüğünde değiştiğini göstermesi açısından haddinden fazla şanlı, ‘Ben 9 arkadaşımı bile şirkete ortak ettim, kâffesi şu anda milyoner’ dedi. Esasta önümüzdeki dönemde melfuf değeri haddizatında sizin kadar gençler oluşturacak. Bizler üstelik onun altyapısını alıştırmak amacıyla çalışıyoruz. Muvaffakiyet hikayesini siz zer gençlerimiz yazacaksınız.” diyerek konuştu.

Varank, arsıulusal medyanın Türkiye’nin ürettiği insansız çekicilik araçlarından bahsettiği duyum olduğunu anlatarak, insansız albeni araçlarının geliştirildiği ekibin yaş ortalamasının 30’un altında olduğunu, gençlere bunun amacıyla önem verdiklerini vurguladı.

29 Ekim’bile Togg fabrikasının resmi açılışını yapacaklarını, paradigma istihsal araçların banttan ineceğini bildiren Varank, bu galeyan verici işlere Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde imza atmanın alım verici olduğunu, Togg piyasaya çıktığında herkesin gururu olacağını söyledi.

Konuşmasının arkası sıra Bakan Mustafa Varank, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin Kartal Haber Üssünü gezerek öğrencilerin projelerini dinledi.

“İçinde bulunduğumuz sürecin merkezi kavramı inovasyon”

Kartal Anadolu İmam Dil Cambazı Lisesi Müdürü Özkan Öztürk ise açım konuşmasında, insanın zarfında bulunduğu doğaya müdahale ederek, kültür ve uygarlık kurabilen yegane erinç olduğunu belirterek, insanın daha gür bire bir acun amacıyla namütenahi benzeri teceddüt süreci arayışında olduğunu vurguladı.

Seçme dem alışta yenileniyor tevessül etmek kadar selen, kültür ve teknolojik gelişmelerin dahi soluk alıp verdiğini ifade eden Öztürk, “Günümüzde merkezi bire bir terim yerine inovasyon terimiyle rapor edilen bu süreç marifet ve uygulayım bilimi çoğaltma, insan yetiştirme kapasitesi ölçüsünce gerçekleşiyor. Dördüncü sanayi devrimi kendisine adlandırılan ortamında bulunduğumuz bu sürecin merkezi kavramı bu sebeple inovasyon kendisine ortaya çıkıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Öztürk, çağın düşün yörüngesinin etrafında inovasyon, enformasyon, AR-GE, etap, dizayn, sürdürülebilirlik, bileşimli zeka, dijital kültür, robotlar, arttırılmış gerçeklik, düşüncesiz sistemler, nesnelerin internetinin seyrettiğini söyledi.

Kartal Rum İmam Dil Cambazı Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Mahmut Kayacık üstelik akıbet yıllarda yükselişte olan teknolojileri ve büyüklük bazında gerçekleşen gelişmeleri konuşacakları bu zirvede, Vekil Varank’ı görmekten bahtiyarlık duyduğunu belirterek, “İki gün süresince gerçekleşecek olan bu zirvenin hayırlara çevirgeç olmasını, hedeflenen bilgi ve sınama aktarımının gerçekleşmesini, cemi katılımcılarımızın bundan bolca fayda görmesini irade ederim.” dedi.

Bu arada, Bildirme Portföy ve Değiş İstanbul asıl sponsorluğunda, KartalDernek yoluyla planlı “Zirve Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”, Kartal Küçük Asya İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Bugün girişimcilikten yazılıma, “metaverse”den insansız teknolojilerine, havacılık ve feza sanayisinden defans sanayisine büyüklüğünde ele alınacak paneller, ferda üstelik bitmeme edecek. Zirvenin keynote sunumlar, önceki aşama dersleri ve yarışmalarla katılımcılara ferah bire bir deneyim yaşatması bekleniyor.

Share: