Engelleri azmiyle aştı… Çocukluk hayali olan öğretmenlik mesleğini gururla yapıyor

Engelleri azmiyle aştı… Çocukluk hayali olan muallimlik mesleğini gururla yapıyor

GİRESUN – Anadan Doğma kas hastalığı nedeniyle yaşamını tekerlekli sandalyeye kapalı sürdüren hoca Gökhan Özcan, çocukluktan bu yana hayalini kurduğu mesleğini gururla yapıyor.

Giresun’un Piraziz ilçesinde hararetli Gökhan Özcan, ilkokul yıllarından itibaren düşlediği mesleğine, tahminî ayrımsız sene önceki atanarak Bulancak’ta Martir Naci Akçay Özel Eğitim Bilimi Aplikasyon Okulu’nda görevini sürdürüyor.

Görsel sanatlar öğretmeni adına görev yaptığı okulunda azmiyle özel öğrencilerine yaşıt olan Özcan, öğrencileriyle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Özcan “Her şeyden ilk ayrımsız öğretmen adına fariza yapıyor olmaktan çok mutluyum. Hususi öğrencilerimize kat sayı olmaktan, onlara tıpkısı şeyler öğreterek hayata hazırlıyor almak benim üzere tarifi imkansız tıpkı mutluluktur. Mânialı benzeri görsel sanatlar öğretmeni namına öğrencilerin arasındayım ve bunun onlarda dahi farkındalık oluşturduğunu düşünüyorum. Yarın bu öğrencilerimiz büyüdükleri ahit, tıpkısı sakat öğretmenlerinin olduğunu ve mânialı öğretmenin birlikte olabildiğini kendilerinin dahi isterse gâh şeyleri isterlerse başarabileceklerine inançları artacaktır. Bu anlamda birlikte onlara çok katkı verdiğimi düşünüyorum. İyi ki da öğretmen oldum” dedi.

Yeteneğini ailesi keşfetti, öğretmenleri yönlendirdi

Resim sanatına yeteneğinin beş yıllarında ailesi eliyle ayırt edildiğini birlikte anlatan Özcan, “Annemin anlattığına bakarak elan beş yıllarındaydı evinin önünde park yeri halindeki tır otopark halindeymiş. çizmişim. Elan ahir yıllarda 10 yaşlarındayken hastalığım nedeniyle İstanbul’a tedaviye gidip gelirken, gördüğüm şehirler üzerinde kent planlamaları yapmaya başladım. Benim ajandaya çizdiğim bu resimleri annem alıp okulda öğretmenlerime getiriyor. Bunun üzerine benim gösterici yeteneğim keşfediliyor. Bu yönde öğretmenlerimin yönlendirmesiyle Güzelce Sanatlar Lisesi’ni tamamladım ve arkası sıra da Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Iyicene Sanatlar Fakültesi’ni bitirdim. Evin önünde duran tırın resmini çizerek başladığımız çığır serüvenimiz bugün buralara büyüklüğünde geldi” şeklinde konuştu.

“Umudumu kaybetmedim, hayallerimden vazgeçmedim”

Adi yaşlardan itibaren kas erimesi hastalığıyla uğraş etmeye başladığını anlatan Özcan, “İlkokul yıllarımdan itibaren fark edilen kas hastalığım beni gittikçe koşuk, volta kabilinden özgürlüğümden alıkoymaya başladı ve ardından tedavi süreçlerim başladı. Ancak ailemin ve öğretmenlerimin desteğiyle hayattan kopmadım, hayallerimden vazgeçmedim. Hiç az buçuk nevmit olmadım. Ailem eğitim konusunda hiçbir ahit bariyer olmadılar. Bilcümle destek oldular. Benim kadar özürlü çocukları olan ailelere şunu ifade etmek isterim, ego başardıysam onların çocukları de başarabilir yeter kim aileleri destek olsun. Ben tek devir hayallerimden vazgeçmedim ve umudumu kaybetmedim” diyerek konuştu.

Okul Müdürü İnci Akçay Bozkurt ise yaptığı açıklamada “Gökhan öğretmenimiz çocuklarımız amacıyla kudretli benzeri rol nüsha oluyor. Öğrencilerimiz Gökhan öğretmenimiz kadar başarabileceklerini düşünebiliyorlar. Velilerimiz için birlikte ayrı tıpkı muvaffakiyet örneği oluyor. Bizim göremediğim noktaları hocamız görüp, fark edip bizi yönlendirebiliyor. Bu anlamda bizim için Gökhan öğretmenimizin okulumuzda olmasını tıpkı nasip yerine değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: