Epiphaneia Antik Kenti’nde “Takvimler Mozaiği” bulundu

Hatay’ın Erzin ilçesindeki Epiphaneia Antika Kenti’ndeki kazılarda, kırsal aktivitenin anlatıldığı ve gelişigüzel ayın karşılığında personifikasyonun (kişileştirme) düz aldığı “Takvimler Mozaiği” bulundu.

İssos Harabeleri kendisine dahi aşina Epiphaneia Antik Kenti’nde 2006’da istirdat kazısı adına başlayan icraat devam ediyor.

Bu yılki zaman kazılarında bulunan sikke ve mozaik üzere eserlerin yanında Tunç Çağ’a tarihlenen seramikler, şehir tarihinin 5 bin yıl öncesine dayandığını ortaya koydu.

Kazının ilmî danışmanı ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Banu Özdilek, AA muhabirine, bölüm kazılarına 40 kişilik tıpkı ekiple başladıklarını söyledi.

Epiphaneia Antika Kenti’nin Hatay’ın geçmişten günümüze büyüklüğünde korunmuş biricik antika kenti olduğunu dile getiren Özdilek, burada çalışmaların inceden inceye yürütüldüğünü belirtti.

Takvimler Mozaiği bulundu

Kazılarda kasırga veren buluntulara rastladıklarını aktaran Özdilek, şöyle devam etti:

“Bronz Çağ’a tarihlenen seramiklerle alay malay kentin tarihi 5 bin sene önceye büyüklüğünde gidiyor. Osmanlı dönemine kadar okunabilen 27 kültürün izlerini kazılar sonunda gereç kültür incelemesi ve mekansal analizle tayin ettik. Çok iyicene ayak tabanı mozaikleri bulduk. Mozaikler, dünyada eşi tıpkı olmayan kırsal aktivitenin anlatıldığı Takvimler Mozaiği ve temas ayın karşılığında ayrımsız personifikasyon (diriltme) var. Tığ bu yıl yaptığımız kazılarda haziran ve orak ayı ayının personifikasyonuna rastladık. Burada hendesi ayrımsız bordür içerisinde figürler ve yazıtlı anlatımlar var. Yazıtlarda ise ayın anlatımı ve birlikte buna balya gelen Roma astrolojisindeki burçlar bulunuyor.”

Özdilek, kazılarda Helenistik, Bizans, Osmanlı, Abbasi dönemlerine ait haddinden fazla çeşitli antlaşma aralığında sikkeler dahi bulduklarını söyledi.

Bölgede sırça buluntulara ve bunlara ait atölyelere üstelik rastladıklarını dile getiren Özdilek, “Ampirik kazı bilimi çalışmaları yaptık. Buğdayla ilişik çok sayıda değirmen taşları ile dibekler ele geçiyor. Biz bu değerlerin Antika Çağ’dan günümüze hiç kopmadan devam ettiğini gördük, tespit ettik.” diye konuştu.

Önümüzdeki dönme kazıların Firez ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütüleceğini tamlayan Özdilek, bilgelik ekipleri ve öğrencilerle meslek adına burayı ilmî kazı istasyonuna çevireceklerini söyledi.

Amaçlarının kazı çalışmaları ile gelişigüzel İssos’a ören yeri statüsü vermek olduğunu aktaran Özdilek, kazılarla ortaya çıkarılan yapıların restorasyonu için projeler ürettiklerini kaydetti.

Share: