Erzincan’da çiftçiler devletin döl desteğiyle yağlık gün çiçeği üretimine başladı

Erzincan’da çiftçiler, devletin sağladığı soy sop desteğiyle yağlık gündöndü üretimine başladı.

Desteklerle bitkisel nişane çeşitliliğinde artışın yaşandığı kentte, bu yıl Il ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün yüzde 75 atıfet yavru desteğiyle 7 bin 500 dekar alanda dolayı gündöndü üretimi yapıldı.

Çiftçiler, üretimine kullanılmamış başladıkları ürünün tıpkı ay sonradan hasadını yapacak.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Meram Şahin, kentte yapıt çeşitliliğini artırmaya yönelik yavaş icraat yaptıklarını söyledi.

Özellikle “Evcil Hibrit Çeşitlerin Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında Kargın beldesinde toprak haset etkinliği düzenlediklerini aktaran Şahin, şöyle konuştu:

“Proje kapsamında Kargın beldesinde çiftçilerimizle ayrımsız araya geldik. Tercan ilçemizde 33 çiftçimize 1 ton 750 kilo sulp vererek toprakla buluşmasını sağladık. Çayırlı ilçemizde ise 1 ton 250 kilogram tohumu, 45 çiftçimize verdik. Böylece 4 bin dönüm Tercan’da, 3 bin 500 dönüm Çayırlı’da olmak için bütün 7 bin 500 dönümde dünya ayçiçeği yağı üretimini gerçekleştirmiş olacağız.”

Müstahsil İzzet Erdem de 55 dönümlük tarlasına dünya günâşık ekimi yaptığını belirterek, “Tercan İlçe Tarım Müdürlüğünden belde gündöndü tohumunu yüzde 75 yardım ile aldık ve tarlamızı gübreleyerek ektik. Şu anne büyüklüğünde iki misil tarlamızı suladık. Hasat yapmamıza farklı ayımız var. İnşallah hasat edip beldemize yeni tıpkı işaret kazandırmış oluruz.” dedi.Share: