Erzincan’da gaileli depremzedelerin tedavileri sürüyor

Erzincan’da gaileli depremzedelerin tedavileri sürüyor

ERZİNCAN – Asrın afeti yerine nitelendirilen iki büyük depremin ardından Erzincan Mengücek Gazi Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’ne atıf edilen yaralıların tedavisi sürüyor.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana mevrut ve 11 ili etkileyen 2 nazik depremde kriz altından çıkarılan vatandaşlar, ülkenin farklı illerindeki hastanelere kaldırıldı. Depremin üzerinden 16 periyot geçerken, yıkılan binaların altından kurtarılarak Erzincan’a getirilen yanık depremzedelerin tedavisi üstelik sürüyor. Hareket sonrası Erzincan’üstelik ilçeler karışma toplamda 611 hastaya bakılan Mengücek Gazi Terbiye ve Araştırı Hastanesi’nde şu anda da 9 yanık depremzedenin tedavisi sürüyor. Bu çerçevede depremzedeleri serbest bırakmayarak tedavisi süren vatandaşları konuşma eden Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, İl Afiyet Müdürü Dr. Dünya Tekin ve Başhekim Prof. Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız depremzedelerin ihtiyaçlarını sorarak esbak olsun dileğinde bulundu.

Depreme Hayat’de yakalanan ve enkazdan 7 saat bilahare kurtarılan 33 yaşında ki hemşire Merve Yurtbekler Erzincan’üstelik ki hastaneden memnun olduğunu ve otama sürecini burada tutturmak istediğini belirterek, “Ben Antakya’daydım. Normalde Antakya’da oturuyorum. Bu süreçte evde yadımlama gerçekleşti. Familya ağız ağıza yıkılmıştı. Ego o sırada çıkmışım. Çıkışım biraz kısık oldu benim. Sonrasında Adana’ya gittim. Elan sonra bu hastaneye geldim. Burada üstelik aylamak istiyorum” dedi.

“Erzincan depremin acısını iyi agâh”

Çorlu depremzedeleri ziyareti sonrası açıklamada bulunan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan’ın 1939’bile, 1983’te ve 1992’üstelik yaşamış olduğu balaban depremlerden etraf deneyim sahibi ayrımsız yer olduğunu ve gelen depremzede misafirleri yer mebzul şekilde ağırlayacaklarını söyledi. Komutan Aksun konuşmasında, “Umum Türkiye’ye eski olsun diyoruz. Oldukça çokça şişman bire bir felaket. 11 ili kapsayan bu hırs neticesinde yaralılarımızın bire bir kısmı Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırı Hastanesi’nde altın hocalarımızın kontrolünde tedavi edilmekte. Bizler de onları ziyaret için buradayız. Tabiatıyla Erzincan bu depremi 1939’birlikte, 1992’üstelik antrparantez 1983’te yaşamış bir mülk. Bununla ilişik tecrübeleri, bununla ilişik acıları hararetli aynı ilin bunda kim duyarlılığı rastgele güzeşte periyot daha kesin bire bir şekilde ortaya çıkmakta. Erzincan hastaları üstelik, sağlarına dahi eş hayat noktasında yarışan ayrımsız yer. Bugün ilimizde tahminî 3 bin 500 devam depremzedemiz mülakat etmiş. Kendileri misafir edilmiş tıpkı şekilde ama zaman üstelik hastanemizde ziyaretlerimiz neticesinde gördük ki, altın hocalarımız küçük gerekeni yapmışlar. Memnuniyetler çokça erdemli. Herkes devletimize ve hocalarımıza duacılar. Bu mazmun bile insanımıza, yabanlık alemine büyük esbak olsun diyoruz. Mefret Koca şehrimizi da bu soy felaketlerden saklasın, korusun diyoruz” ifadelerine meydan verdi.

“Erzincan’da 611 depremzede pestil tedavi gördü”

İl Keyif Müdürü Dr. Evren Tekin ise hastanede 9 yaralı depremzedenin tedavilerinin sürdüğünü ve ilçeler dahil toplamda 611 hastaya bakıldığını söyleyerek, “Öncelikle şurası hikâyelemek lazım cümle depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza, meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet, kalanlara bile varsa bire bir sıkıntıları acil şifalar diliyoruz. Bu minvalde baktığımızda Erzincan yerine tığ elimizden geldiğince, keyif anlamında vatandaşlarımızın hizmetine her daim amade olduğumuzu burada gösterdik. Baktığımızda bizim el genelinde bölgeden kestirmece 34 hastamızı 112 ile getirildiğini burada gördük. İl genelinde mecmu ilçelerle birlikte 611 hastaya baktık. Bugüne kadar 22 hastamızı iflah ile taburcu ettik. Işsiz el altında 9 hastamız bile şuan üstelik Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde esenlik hizmetini almaya bitmeme ediyor. Bizler bittabi Keyif Müdürlüğü namına hep bu şifahane hizmetlerinin yanında lüzum yurtlarda gerekse evlerde artan depremzede vatandaşlarımıza müteveccih de iki ayrı minval kurduk. Biri psikososyal destek hattı ikincisi ise, depremzedelerin vurmak istediği evet üstelik sağlıkla ilişkin problemlerini alıntılamak istediği, afiyet durumunu sanmak istedikleri yakınlarıyla ilgilendiren brifing hattı üstelik kurduk. Ayrımsız zamanda KYK yurtları içerisinde poliklinikler oluşturduk. Bu polikliniklerde eş hekimlerimiz tarafından ve çakılı bırakmış olduğumuz afiyet personellerimizle alay malay afetzede vatandaşlarımıza durumunda esenlik hizmeti veriyoruz. Hem psikososyal destek hem keyif anlamında, sağ esen ilişkin problemlerini durumunda nakız, benzeri zamanda ilaçlarının gerçekleştirme edilmesine büyüklüğünde ayrımsız organize zinciri kurduk. Bu anlamla bile hoşgörüsüz dönüşler son merhale müspet. Rabbim memleketimizi her türlü afetlerden korusun amma olabilecek afetlerde bile lazım Erzincan adına gerek Türkiye, Afiyet Bakanlığı adına de süfli amade olduğumuzu gösterdik. çıktı bile göstermeye bitmeme edeceğiz inşallah” diyerek konuştu.

Share: