Erzincan’da kar dolayısıyla 31 köy yolu ulaşıma kapandı

Erzincan’da kar nedeniyle 31 köy yolu ulaşıma kapandı

ERZİNCAN – Erzincan’da 31 yerleşim yerine kardan ulaşım sağlanamıyor.

Gün Doğusu Anadolu’da aktif olan kar yağışı ve tipi dolayısıyla Erzincan Merkez’de 6, Kemah’ta 5, Refahiye’de 15 ve Üzümlü’de 5 girmek için hep 31 karye yolu kar nedeniyle ulaşıma sınırlı. İl Hususi İdaresi Köylere Hizmet Sevk Birliği 68 kadro, 4 bıçaklı kamyon, 19 kepçe, 3 yoldüzler ve 14 greyder ile mecbur karye yollarını yeniden ulaşıma açmak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Antrparantez, Sakaltutan ve Ahmediye geçidinde sakil tonajlı araçlar bata çıka ilerliyor. Sürücüler alelhusus tekerleklerine zincir takarak yollarına devam edebiliyor.

“Kar yağışı devam edecek”

Öte yandan Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünce yapılan son değerlendirmelere bakarak bölge genelinde havanın haddinden fazla bulutlu, öğle vakti saatlerinden sonra fasılalı kar yağışlı geçeceği, sabah ve gece saatlerinde saha saha sis ve parmak hadisesi ile gelişigüzel buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

“Çığ uyarısı”

Bölgede erdemli kar örtüsü kâin anaforlu sarp yamaçlarda çığ riski bulunduğundan, yetkililerin ve vatandaşların titiz ve müdebbir olmaları gerekmektedir.

“Buzlanma ve külot uyarısı”

Havza genelinde ahit boyu buzlanma ve külot olayı beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı başta sürücüler girmek için vatandaşlarımızın ve ilgililerin titiz ve müdebbir olmaları gerekmektedir.

Share: