Erzincan’daki Girlevik Şelalesi domestik ve ecnebi turistleri ağırlıyor

Erzincan’dahi “Natürel Sit-Kalifiye Saf Koruma Alanı” kendisine tescil edilen Girlevik Şelalesi, serin havası ve saf güzelliği ile hem şehrin stresinden hem üstelik sıcaktan bunalan haddinden fazla sayıda yerli ve yabancı turistin yol uğrağı yeri oluyor.

Kent merkezine 35 kilometre uzaklıkta mevcut, Munzur Dağı eteklerindeki Kalecik köyü sınırlarında 9 ayrı gerçek suyunun birleşmesiyle oluşan çavlan, dağlardaki us erimesi ve yağışların bol olması nedeniyle bu yıl ateşin akıyor.

Kentte 35 dereceyi aşan sıcaktan bunalan yerel ve ecnebi turistler, yemyeşil bitey arasından kestirmece 40 metreden dökülen sularının vermiş olduğu hava ve serinlik ile şehrin stresinden uzakta vakit geçirebiliyor.

Şelaleye gelenler, hem çevreyi fotoğraflıyor hem üstelik altından serin suyun geçtiği alanlarda piknik yapıyor. Bazı ziyaretçiler ise üslup sonrasında ellerini ve ayaklarını suya sokarak serinliyor.

İzmir’den Girlevik Şelalesi’ni görmeye geldiğini belirten Ilkbahar Acarı, AA muhabirine, şelaleden cari suyun serinliğinin insanları rahatlattığını söyledi.

Şelalenin doğal güzelliği ile insanların dikkatini çektiğini belirten Acarı, “İyi kim buraya gelmişiz çok evire çevire bire bir düz. Havalar süfli haddinden fazla hamam buradaki su çokça domuzuna. Ayaklarımızı suya soktuk ve serinledik birazdan birlikte fotoğraflar çekileceğiz.” dedi.

Acarı, şelaleye elan sonra yine gelmeyi planladıklarını rapor ederek, “Buraya gelmemiz çokça adamakıllı oldu. Seneye buraya esasen geleceğiz. Kesinlikle herkesin Erzincan’a gelip Girlevik Şelalesi’ni ve buradaki doğal güzelliği görmelerini tavsiye ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

İstanbul’dan askerde mevcut oğlunun kasem töreni amacıyla Erzincan’a geldiğini dile getiren Ahmet Tortu birlikte “Ahit törenine gelmişken Girlevik Şelalesi’ni başvurmak amacıyla buraya geldik. Albeni sıcaklığının arttığı bu günlerde şelalenin serinliği burada insanlara mebzul geliyor. Natürel güzelliğiyle etraflı benzeri yer. Kentte sıcaktan bunalan insanların mutlaka gelip görmesi gerekir etraflı aynı kayran.” ifadelerini kullandı.

Ankara’dan gelen Büyük Sülünoğlu ise “Buranın çok meşhur benzeri saha olduğunu duymuştuk. Erzincan’a gelip birlikte buraya uğramayana ‘Erzincan’a geldiniz demeyin’ dedikleri amacıyla buraya geldik. Bura aşağı çok iyicene ayrımsız düz. Ferahlığı, serinliği ve yeşil bitki örtüsü ile herkesin gelip görmesi müstelzim bir meydan.” değerlendirmesinde bulundu.

Sıcak bölgelerden gelerek kenti iki gündür gezdiklerini belirten Gülay Akva birlikte şelaleyi herkesin görmesi tavsiyesinde bulundu.Share: