Erzincan’ın çöpü ekonomiye kazandırılıyor

Erzincan Belediyesi Saffet İşleri Müdürlüğü ekipleri aracılığıyla herhangi bir gün ahenktar namına yapılan sililik çalışmaları ve gübür ahiz işlemlerinde toplanan çöpler gabi transformasyon ve fek tesisi sebebiyle çevreyi korumakla beraber gene ekonomiye kazandırılıyor.

Geri transformasyon, yeniden kıymetlendirilme imkanı olan atıkların fiziksel yahut kimyasal işlemlerden geçerek üretim sürecine kazandırılmasıdır. Bu süreç kabaca şu dört aşamadan oluşur: Çokluk, cinsine göre sınıflandırma, yorum, eskimemiş eser reprodüksiyon. Bu sayede natürel kaynakların korunmasının yanı sıra israf’ta önlenerek ekonomiye ulama sağlanıyor.

Günlük ortalama atmış dil tesise antre yaparak çöpünü atık akseptans noktasına bırakıyor. Devamında ahtapot eliyle bu kabul edilen atıklar poşet patlatma ünitesine alınıyor, arkası sıra mahsulat ayrıştırmak üzere fek bandına gönderiliyor.

Ayırma personelleri eliyle değerli atıklar, plastik, eroin, nesiç, kağıt, karton kalkışmak üzere gruplandırılıp istif sahasına gönderiliyor. Preslenecek olan atıklar prese alınıp yığılım sahasında depolanıyor ve lisanslı düşüncesiz kazanım tesislerine sunuluyor.

Tam kapasitesi 400 titrem olan köylü tahavvül ve ayırma tesisine günce averaj 200 titrem yararsız getiriliyor. Bu miktarın yaklaşık %40 lık kısmı ise ayrıştırılıyor. Bu sayede çöpün depolama sahsında beş altı saha kaplaması sağlanıyor.

Cam, kağıt, alüminyum, plastik mahsulat, metaller, tekstil ve ayrımsız mahsulat ise kavrayışsız tahavvül yardımıyla yeniden üretime kazandırılıyor. Ayrıştırılan ve köylü dönüştürülen çöplerden kazanılan ikincil hammaddeler yeniden değerlendirilerek ekonomiye yardım sağlanıyor.

Erzincan Belediyesi Katışıksızlık İşleri Müdürü Batur Merdan yaptığı açıklamasında üretim üzerine bilgiler verdi. Merdan açıklamasında şunları kaydetti; “Erzincan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü adına şehrimizde günlük uyumlu tıpkı şekilde topladığımız yaklaşık 200 titrem çöpümüzü ayrıştırma tesisimize getirerek, ayrıştırma işlemini gerçekleştiriyoruz. Yapılan bu prosedür ile ekonomiye katkı sağlamakla beraber, hem istihdam oluşturtup hem bile israfın önüne geçiyoruz. Erzincan Belediyesi namına çalışmalarımıza bitmeme edeceğiz.” – ERZİNCAN

Share: