Erzurum’un yaylaları, şarki ve güneydoğudan göçebe aileleri ağırlıyor

Erzurum’un 3 bin rakımdaki otlak ile yaylaları, şark ve güneydoğu illerinden mevrut göçebe ailelere sülale sahipliği yapıyor.

Vali Okay Memiş, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Osman Akaret ve berberindekilerle 300 çadırın kurulduğu tahminî 3 bin rakımda mevcut Dumlu Dağı bölgesindeki göçerleri ziyaret etti.

Doğu ve güneydoğu illerinden gelen ve 10 bin küçükbaş hayvanın bulunduğu merada göçerlerle dostça fail Memiş, çocuklara de oyuncak dağıttı.

Vali Memiş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Erzurum’un mera bakımından Türkiye’üstelik şanlı aynı potansiyele eş olduğunu ve bu nedenle göçerlerin kenti yeğleme ettiğini aktardı.

Türkiye’nin maruf gayda peynirlerinin Erzurum’daki göçerlerin ürettiği sütten yapıldığını rapor fail Memiş, “Kestirmece 100 yıldır burada göçerlik fail kardeşlerimiz var. Otağ sistemi var ve burada 300 kerte bulunuyor. Zaman panelleriyle elektriklerini üretiyorlar, televizyonları var. Burada üretilen benzin ürünlerinden yapılan gayda peynirini eksiksiz Türkiye tanıyor ve böyle birlikte aynı eklenmiş değeri var.” dedi.

“Türkiye’üstelik merası yeryüzü çok olan diyar bura”

Memiş, Erzurum’un hayvan sayısı bakımından nazik tıpkı potansiyeli olduğunu belirterek, bulundukları bölgenin Fırat, Çoruh ve Aras havzalarına duygusal verdiğini dile getirdi.

Bölgede gayrimahdut bucaksız meraların bulunduğunu anlatan Memiş, “Uzmanların, ‘Meralarda beslenen hayvanların etinden, sütünden beslenin.’ diyerek bahsettiği saha Erzurum zira Türkiye’da merası yeryüzü çok olan diyar bura.” ifadesini kullandı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Akar üstelik Türkiye’nin mera varlığının yüzdelik 11’ine sahip Erzurum’dahi, kısaca 52 ayrımlı yerde göçerlerin ağırlandığından bahsederek, bunlardan 36’sını şehir dışından mevrut göçerlerin oluşturduğunu söyledi.

Göçerlerin kayırıcı seviyede istihsal yaptığına meni eden Akaret, “Buradaki göçerler, Türkiye ekonomisine print şartlarda katkı sunuyor. Elde ettikleri benzen ürünleri gayrimuntazam olarak işletmelere götürülüyor. Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman Siirt, Elazığ, Mardin, Erzincan gibi iller özellikle kalkmak amacıyla haddinden fazla sayıda farklı şehirden gelen göçerleri kentimizde konuk ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.Share: