ESAS Araştırma’nın 26 ilde gerçekleştirilen son anketinde YANLIŞSIZ Parti’nin görüş oranı dikkat çekti

Türk siyaseti 2023 seçimlerine bundan sonra aylar kaldığında, seçme havasına girmeye başladı. Muhalefet partilerinin eş namzet yerine bazen göstereceğine ilgilendiren istifham işaretleri rastgele güzeşte dolaşma artmaya devam ederken, 26 ilde gerçekleştirilen benzeri anketin sonuçları çok dikkat çekti.”

“BU MÜNASEBET SEÇİM OLSA KİME GÖRÜŞ VERİRDİNİZ?”

Esasi Araştırma şirketi aracılığıyla İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Ziyalı, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Adana, Hatay, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin’birlikte 2 bin 312 kişi ile yapılan ankette vatandaşlara, “Bu pazar milletvekili umumi seçimi olsa hangi siyasal partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi.

SELIM PARTİ YÜZDELIK 38.4 İLE İLK SIRADA VADI ALDI

5-14 Ilk Teşrin tarihleri arasındaki yapılan anketin sonuçlarına göre DÜRÜST Fırka, ayrımsız geçmiş ankete bakarak oyların yükseltti ve yüzdelik 38.4 ile önceki sırada yer aldı. CHP birlikte ise oyların düştüğü görülürken yüzde 23.5 ile ikinci oldu. Tıpkısı şekilde oyları mütenakıs İYİ Parti ise yüzde 11’dahi kalarak üçüncü sırada vadi aldı. Yaptığı çıkışlarla ilgi çeken Beklenti Özdağ’ın liderliğini yaptığı Utku Partisi’nin dahi oylarını artırdığı görüldü.

Diğer partilerin fikir dağılımı ise şöyle oldu:

HDP: Yüzdelik 10.7

MHP: Yüzde 9.1

Galibiyet: Yüzde 1.5

DEVA: Yüzde 1.4

Y. Zenginlik: Yüzdelik 1.1

SP: Yüzde0.9

GP: Yüzde 0.9

BBP: Yüzde 0.8

MP: Yüzde 0.7

Share: