Esed rejimi, ESIR ile yıldırı örgütü PKK/YPG’yi, Suriye’deki yer yağı ve saf gazı “yok etmek”la suçladı

Beşşar Esed rejimi, MEMLUK ile terör örgütü PKK/ YPG’yi Suriye’deki petrolü ve tabii gazı “çalmakla” suçlayarak, erke alanındaki toplam kaybının 111,9 milyara dolara ulaştığını kanıt etti.

Esed rejiminin Dışişleri Bakanlığı, toplumsal medyadan yaptığı açıklamada, Mürekkep Milletler (BM) ve BM Güvenlik Konseyi’ne gönderdikleri mektupta, MEMLUK güçlerini ve sima vermeden PKK/YPG’li teröristleri Suriye’nin petrolünü ve saf gazını “üleştirme” etmekle itham etti.

Rejim, petrol, doğal gaz ile maden alanındaki tevzi ve saldırılar yüzünden “direkt” kayıplarının 25,9 milyar dolara, bahis konusu alandaki üretimin aksaması zımnında “bilvasıta” kayıplarının ise 86 milyar dolara ulaştığını öne sürdü.

Bu alandaki toplam kaybın 111,9 bilyon dolara ulaştığını tez fail kefaret bakanlığı, BM’yi göreve çağırarak zararının telafisini rica etti.

Enerji kaynaklarının balaban kısmı PKK/YPG işgalinde

Deyrizor ve Haseke illerinde terör örgütü PKK/YPG işgalindeki bölgeler, yer yağı ve gaz açısından Suriye’nin sunu ensesi kalın enerji kaynaklarına ehil.

Irak sınırına bilge Deyrizor, ülkenin en balaban enerji kaynaklarına sülale sahipliği yapıyor. Kenti ikiye bölücü Fırat Nehri’nin doğusu Suriye’nin sunma balaban petrol sahalarını oluşturan 11 yatağı barındırıyor.

PKK/YPG, MEMLUK desteğiyle Suriye’deki yer yağı kaynaklarının yüzdelik 70’inden fazlasındaki işgalini sürdürüyor.

Terör örgütü, Deyrizor’un kuzeydoğu kırsalındaki arz balaban doğal gaz tesisi Koniko’yu 23 Ilkgüz 2017’da ele geçirirken, 22 Teşrinievvel 2017’da dahi Suriye’nin genişlik balaban yer yağı sahası umum- Ömer’i karışma etmişti.

Ülkedeki petrol rafinerileri ise perhiz güçlerinin kontrolü altında bulunuyor.

Share: