Eşi ahiret yolculuğu etmiş kadınlara 300 bin liralık konut desteği verilecek

Karı ve Içtimai Hizmetler Bakanı Yoğunluk Üzüntülü, eşi vefat etmiş sosyal yardım faydalanıcısı kadınlara müteveccih kullanılmamış tıpkısı desteği hayata geçireceklerini belirtti. Acılı, “Eşi Mevt Etmiş Kadınlara Müteveccih Göz Bindi Programı kapsamında 2 bin 23 adet konut temini sağlayacağız. Toplamda 607 milyon TL bütçemiz ile kademe başına 300 bin TL bindi vereceğiz” dedi. Vekil Üzüntülü, hane projesinin kapsamına ait açıklamalarda bulunarak, söz konusu destekten eşi ebedî uyku etmiş ve 18 yaş altı sunu az 3 çocuğa ehil olan sosyal yardım faydalanıcısı kadınların yararlanabileceğini belirtti.

“KONUTLAR 80 METREKARE OLACAK”

Eşi Son Etmiş Kadınlara Müteveccih Basamak Destek Programı kapsamında belediyeler ve illerdeki hayırseverlerle teşrikimesai içerisinde olacaklarını tamlayan Nazır Kederli, detayları şu şekilde paylaştı: “Eşi emrihak etmiş ve sosyal arkalama faydalanıcısı kadınlarımıza yönelik bölük projesini hayata geçiriyoruz. Desteğimizi konut yapımı yahut mübayaa şeklinde iki ayrımlı yöntemle gerçekleştireceğiz. Konutlar 80 metrekare olacak şekilde düz yazı edilecek. Konutların satın alınması yerinde ise bu özelliğe mail olanlar tercih edilecek. Vekâlet olarak hane başına 300 bin TL bindi verirken, ihtiyaç mahsus kaynak belediyeler ve hayırseverler vasıtasıyla karşılanacak. Konutların mülkiyeti Toplumsal Teavün ve Dayanışma Vakıfları’nın (SYDV) olacak. Doğruluk sahiplerine bedelsiz kullanma hakkı vereceğiz.”

BELEDİYELER VE HAYIRSEVERLERLE İŞ BİRLİĞİ YAPILACAK

Vekil Yanık, bölük projesi kapsamında belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği çalışmaların sürdüğünü anlatım ederek, “Programın ilkin Büyükşehir Belediyeleri oluşmak için belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği içerisinde hayata geçirilmesine yönelik 78 SYDV’mizi bilgilendirdik. Şu anne büyüklüğünde Osmaniye, Kahramanmaraş, Samsun ve Bingöl girmek üzere 4 ilde teşrikimesai protokolü imzalandı. Buna munzam kendisine projenin hayata geçirilmesi amacıyla 67 SYDV’miz ise yer temini, proje çalışmaları, proje bütçesi için ilave eklenmiş kök noktasında protokol hazırlıklarına bitmeme ediyor” dedi.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

T.C. vatandaşı olmak3294 dar Toplumsal Teavün ve Dayanışmayı Isteklendirme Kanunu kapsamında faydalanıcısı olmakEşi ebedî uyku etmiş, 18 yaş altında genişlik az üç çocuklu gömlek özelliğine uygun olmak kaydı ile gayrı eşi son etmiş çok çocuklu ocak özelliğine sahip olmak,Konutların yapıldığı ilde ikamet etmek,Bakanlığın Içtimai Ev Projesi bile dâhil tahaffuz yardımı programı kapsamında düzenlenen sülale imal yardımı kapsamında destek almamış koyulmak şartlarını vurmak gerekecek.

Share: