Eşi ebedî uyku fail içtimai müzaheret faydalanıcısı kadınlara konut projesi

Eş ve Sosyal Hizmetler Bakanı Kükremek Kederli, Eşi Memat Etmiş Kadınlara Yönelik Hane Destek Programı kapsamında, 2 bin 23 ev realizasyon edileceğini bildirdi.

Bakan Kederli, yaptığı kayıtlı açıklamada, Eşi Ebedî Uyku Etmiş Kadınlara Yönelik Göz Bindi Programı’ndan, eşi mevt etmiş ve 18 yaş şeş yeryüzü bir iki üç çocuğa eş toplumsal yardım faydalanıcısı kadınların yararlanabileceğini kaydetti.

Desteğin, basamak yapımı veya mübayaa şeklinde iki ayrımlı yöntemle yapılacağını belirten Üzüntülü, nesir edilecek konutların 80 metrekare olacağını, satın alınacak konutlarda birlikte bu özelliğe mail olanların yeğleme edileceğini anlatım etti.

Konutların mülkiyeti Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının

Izdıraplı, “Vekâlet olarak göz başına 300 bin teklik bindi verirken, gerekseme mahsus asıl, belediyeler ve hayırseverler tarafından karşılanacak. Konutların mülkiyeti Içtimai Yardımlaşma ve El Birliği Vakıflarının (SYDV) olacak. Doğruluk sahiplerine bedelsiz yararlanma hakkı vereceğiz.” bilgilerini verdi.

Program kapsamında belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği çalışmalarının sürdüğünü nâkil Acılı, “Eşi Ebedî Uyku Etmiş Kadınlara Müteveccih Ev Bindi Programı kapsamında 2 bin 23 göz temini sağlayacağız. Toplamda 607 milyon liralık bütçemiz ile aşama başına 300 bin teklik destek vereceğiz.” açıklamasını yaptı.

Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanı Su Acılı, programın, belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği içerisinde hayata geçirilmesine yönelik 78 SYDV’yi bilgilendirdiklerini kaydetti.

Kederli, “Şu temel kadar Osmaniye, Kahramanmaraş, Samsun ve Bingöl görünmek için 4 ilde iş birliği protokolü imzalandı. Buna ilişik kendisine projenin hayata geçirilmesi amacıyla 67 SYDV’miz yer temini, proje çalışmaları, proje bütçesi için ilave melfuf nesep noktasında protokol hazırlıklarına devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Destekten intifa şartları

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Müteveccih Basamak Bindi Programı kapsamında yapılacak konutlardan faydalanabilmek için “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 3294 sınırlanmış Içtimai Yardımlaşma ve Dayanışmayı Motivasyon Kanunu kapsamında faydalanıcı oluşmak, eşi mevt etmiş 18 yaş altında en beş altı üç çocuklu kademe özelliğine taşımak, konutların yapıldığı ilde durmak ve Bakanlığın Sosyal Bölük Projesi da dahil tahaffuz yardımı programı kapsamında yürütülen ocak imal yardımı kapsamında destek almamış başlamak” şartlarını döşemek gerekiyor.

Share: