ESIR borsaları düşüşle açıldı

New York borsası, KÖLE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a yapması beklenen ziyaretin KÖLE ve Çin arasındaki gerilimi tırmandırmasıyla güne düşüşle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi, 100 puanın üzerinde değer kaybetti ve yüzdelik 0,33 azalarak 32.691,29 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzdelik 0,35 azalışla 4.104,21 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,66 kayıpla 12.287,67 puana indi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Hint-Pasifik ülkelerine yaptığı ziyaretin jeopolitik risk algısını artırmasıyla endeksler, yeni günün açılışında menfi tıpkı seyir izledi.

Pelosi’nin seyahat kapsamında Tayvan’ı müzakere edeceğine ilgilendiren söylentiler, KUL-Çin ilişkilerinde gerilime sebep oldu. Muhtemel ülfet zımnında ABD ve Çin ordularının Tayvan yakınlarındaki askeri hareketliliği arttığı gözlendi.

Çin, Pelosi’nin Tayvan’ı musahabe etmesinin askeri denk karışma tehlikeli sonuçlar doğuracağına dayalı anif uyarılarda bulunurken, Parafin Saray Millî Düzenlilik Konseyi Önemli İletişim Koordinatörü John Kirby, Pelosi’nin Tayvan’ı mülakat etmesinin çok saf ayrımsız iş olduğunu ve bu ziyareti temin hakkının bulunduğunu ifade etti.

Pelosi’nin, Pasifik ülkeleri turunda Malezya’daki temaslarının ardından bu akşam Tayvan’ı görüşme etmesinin beklendiği iddia edildi.

Analistler, BENDE ile Çin arasındaki gerilime ilgili bili akışının beraberinde BENDE’li şirketlerin açıklanmaya bitmeme fail bilançolarının de piyasaların odağında olduğunu belirtti.

KÖLE Hazinesi üçüncü çeyreğe ait istikraz tahminini yükseltti

 

BENDE’de ISM imalat endeksi 2 yılın bildirme bağan seviyesinde

 

Share: