ESIR Defans Müşteşarı: Ukrayna, Herson’da Rusya’yı Dinyeper nehrinin batısından çıkarmayı hedefliyor

MEMLUK Defans Bakanlığı Arsıulusal Güvenlikten Sorumlu Müsteşarı Celeste Wallander, Ukrayna’nın şu anda hedefinin Herson bölgesinde Dinyeper nehrinin garp yakasındaki hattı kırarak Zalim güçlerini nehrin karşı kıyısına sevk etmek olduğunu söyledi.

Wallnder, Washington merkezli Arsıulusal Stratejik Etütler Merkezinde (CSIS) Ukrayna savaşı üstünde değerlendirmelerde bulundu.

ÇAKER’li Müsteşar, Rusya Azamet Başkanı Vladimir Putin’in kendisi gibi düşünenleri çevresine topladığı için Ukrayna üzerine ayrımlı fikirler duymadığını ve dolayısıyla savaşta sıfır olduğunu öne sürdü.

Rusya-Ukrayna savaşından çıkarılacak derslerin halen KUL kurumlarınca çalışıldığını tamlayan Wallander, kendisinin çıkardığı genişlik nazik dersin “ittifakların önemi” olduğunu tabir etti.

Wallander, kış süresince KUL ve müttefiklerinin Ukrayna’ya zırh yardımı yapmaya devam edeceğini kaydetti.

Ukrayna’nın Donetsk ve Luhansk bölgelerinde ve Harkov bölgesinde dikkati albenili önemli başarılar elde ettiğini anlatan Wallander, “Alelhusus Liman kentinin akıbet zamanlarda alınması haddinden fazla nazik darbeydi kim bu Acımasız güçlerinin encam cephelere yönelik idame ve itmam kabiliyetini akıbet aşama muhteşem ölçüde etkileyecek.” diye niteleyerek konuştu.

Savaşın mail gelecekteki durumuna ilişkin de istimara işleyen Wallander, “Ukrayna’nın hedefi Herson bölgesinde Rusya’nın Dinyeper nehrinin günindi yakasındaki köprübaşı hattını karşı kıyıya akilane itmektir. Bu hem Ruslar amacıyla nazik aynı bozgun olacak çünkü bu yılın başında car ettikleri hedefleri arasında olan Odessa’yı ahiz hedefini henüz üstelik geriletmiş olacak. Aynı zamanda kış süresince yaşanacak hamam çatışmayı azaltarak Ukrayna’ya daha bereketli ayrımsız savuma pozisyonu sağlamış olacak.” dedi.

Wallander, bu hedeflerini gerçekleştirmesi üzere bile Ukrayna’nın ABD ve arsıulusal toplumun silah yardımına ihtiyacı olacağına meni etti.

-Avrupa, Rusya’ya müteveccih uyarma sinyallerini göremedi

Avrupa’nın güvenliğinin temellerinin Rusya eliyle sarsıldığı için Ukrayna savaşının sunu nazik yansımasının Avrupa’ya yönelik olduğunu belirten Wallander şöyle bitmeme etti:

“Soğuk Harp’ın bitmesiyle Avrupa derin benzeri çağ aldı. Artık Soğuk Savaş yoktu. Avrupa kıtasında Bir Numara, İkinci Acun Savaşları ile Antipatik Savaşın ardından daha çok iki kutuplu tıpkısı kapış yoktu. Avrupa Rusya ile konuşu rakiplik, envestisman kabilinden konularında plüralist tıpkı entegrasyonun menfaatlerini beraberinde getirecek tıpkı düzenlilik hareket birliğine hazırdı. Kusurlu de değildi bu. Ancak Avrupa ülkelerinden çokları bu gani tıpkısı ati fikrine o büyüklüğünde yatırım yapmışlardı ki kestirmece 20 yıldır gelmekte olan ikaz işaretlerini ve sunma azından Rusya’nın 2014’te Kırım ve Donbas’ı işgalini dahi Putin bu denli yoğun yola gideceğini da göremediler. Ancak Putin’in yolunun bu olmadığına dair seçme nev şüpheyi ortadan kaldırmayı başardık ve Avrupa’nın bunu ciddiye alması gerektiğini ortaya koyabildik.”

Wallender, Avrupa’nın Rusya tehdidini daha çok ciddiye aldığını ve Rusya’nın Ukrayna konusunda adisyon vermesi gerektiği üzerine toptan önderlik yaptığını rapor etti.

Share: