Eski Palikarya Reisicumhur Pavlopulos’dan, skandal zılgıt! Türkiye’yi Tripoliçe Katliamı üzerinden uyardı

1821 yılının Mart ayında Mora Yarımadasının güneyinde Yunan isyanı temel gösterdi. İsyancı çeteler Mora’da ciddi açıdan balaban rol oynayan, Türklerin, Rumların ve Yahudilerin bağırsak içe yaşadığı Tripoliçe’yi kuşattı. 23 Eylül 1821’de siviller, eş-çocuk ayrımı yapılmadan, işkenceyle katledildi.

TARİHTE YAĞIZ BİR KARA YERINE YERİNİ ALDI

On binlerce Türk, Düzenbaz ve Arnavut’un barbarca katledilmesi, tarihte karaca bire bir uğursuz olarak yerini aldı, “Tripoliçe Katliamı” kendisine anıldı. Sivil katliama imza atanları alp yerine gören Yunanistan ise onların heykellerini dikti.

ESKİ YUNAN CUMHURBAŞKANI’NDAN SKANDAL TEHDİT

Katliamın yıldönümünde Mora’da konuşan eski Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Tripoliçe’de yaşananlara atıfta bulunarak, tıpkı skandala imza attı. Pavlopulos “Türk ordusu Yunanistan’ın benzeri karışına de dokunmaya atılganlık ederse, Tripoliçe’de yenilen Türk hanedanları ile bire bir kaderi paylaşacaktır” ifadesini kullandı.

ERDOĞAN DA TRİPOLİÇE’DEKİ KURBANLARI ANMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katliamın yıldönümünde Tripoliçe’deki kurbanları anmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “23 Ilkgüz 1821 günü gerçekleştirilen, binlerce Mütedeyyin Türk’ün, Arnavut kardeşlerimizin ve Yahudilerin acımasızcasına, barbarcasına katledildiği Tripoliçe Katliamı’nı unutmadık, unutmayacağız” mesajını paylaşmıştı.Share: