Eskişehir Büyükşehir’den Çiftçilere Böcek İlacı Desteği

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi eliyle 5 mahalledeki 3 bin 558 dekarlık alanda çayır tırtılının ayçiçeğinde zarara sebep olması dolayısıyla çiftçilere böcek ilacı desteği verildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin bunaltıcı maliyetler karşısında zorlanan üreticiler üzere başlattığı aylak durumdaki tarım arazilerinin üretime kazandırılması projesi ve hasat desteği kabilinden çalışmaları bitmeme ederken, ürünlerin korunmasına müteveccih bindi çalışmaları dahi sürüyor.

Büyükşehir Belediyesi ve Tepebaşı Ziraat Odası teşrikimesai ile yapılan düzentileme kapsamında çayır tırtılı zararlısına karşı etkili savaş amacıyla çiftçilere haşere ilacı desteği sağlandı.

İlaç dağıtımına, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Sibel Puan, Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Mülaki, uray görevlileri ve çiftçiler katıldı.

Konuyla ait bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Zirai Hizmetler Dairesi Başkanı Sibel Benek, “Temmuz ayının ilk haftalarında, Eskişehir’bile bazı bölgelerde tanıdık çayır tırtılı zararlısının ayçiçeğinde tahribata sebep olduğu ve çiftçimizin bu durumdan inatçı etkilendiği gözlemlenmiştir. Konu ile ilgili mücahede ve araştırmalarda kâin Tepebaşı Ekincilik Odası, arz aşkın zararın Beyazaltın mahallesinde yaşandığını, amma velakin Kozlubel, Kızılcaören, Yakakayı ve Yukarıkartal mahallelerinde üstelik günebakan bitkisinde kötülük görüldüğünü belirleme ettiğini bildirmiştir. Bu kapsamda Tepebaşı Kültür Odası ile işbirliği yapılarak, bu bölgelerde gündöndü yetiştiren çiftçilerin, zarara uğrayan 3558 dekarlık arazisinde çayır tırtılı ile uğraş edebilmeleri amacıyla, Deltamethrin deli dolu maddeli 200 litre İnsektisit (böcü ilacı) dağıtılmıştır. Bu emek kapsamında Beyazaltın’üstelik 18, Kozlubel’bile 10, Yukarıkartal’birlikte 8, Kızılcaören’üstelik 2 ve Yakakayı’de 1 çiftçiye olmak amacıyla 39 çiftçiye bindi olunmuştur” dedi.

Tepebaşı Ekincilik Odası Başkanı Süleyman Mülaki üstelik Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçilere yönelik verdiği desteğin çok koca olduğunu belirterek, “Çayır tırtılı zararlısına cebin haşere ilacı desteği çok durumunda olmuştur. Büyükşehir Şehremini Yılmayan Büyükerşen ve emeği geçenlere teşekkür ederim” diye niteleyerek konuştu.

Verilen destek dolayısıyla Komutan Büyükerşen’e teşekkür fail çiftçiler ise “Ürünlerimizde görülen çayır tırtılı zararlısına karşı verdiğimiz mücadelede bize bindi olan Başkanımız Yılmaz Büyükerşen’e haddinden fazla teşekkürname ederiz” dediler.

Share: