Eskişehir haber: Eskişehir’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Etkinliklerinde Sinan Vadi Söyleşisi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin, kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı için düzenlediği etkinlikler kapsamında tarihçi yazar Sinan Meydan Eskişehirliler ile buluştu.

Haller Cahillik Merkezi’ndeki, “Eskişehir’den İzmir’e 100. Yılda Kurtuluş Savaşı” konulu söyleşi ve imza haset korkulu bir katılımla düzenlendi. Yapılan musahabe öncesi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili Kültürlü Ünlüce, tarihçi Sinan Meydan’ı Eskişehir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yılında ağırlamaktan yağlık mutluluk duyduklarını belirtti. Ünlüce, Sinan Yer ve söyleşiye şişman demet gösteren Eskişehirlilere teşekkürname etti.

“DÜŞMANI DURDURABİLECEĞİMİZİ BU TOPRAKLARDA, ESKİŞEHİR’DE GÖRDÜK”

Söyleşide konuşan tarihçi Sinan Yer ise Eskişehir’in halas savaşındaki eleştiri rolüne dikkat çekti. Saha, “Yabansı ayrımsız savaş ile Eskişehir düşman işgalinden kurtarılmıştır. Sülale 1919’de Eskişehir, İngiliz işgaline uğradı. Sayıları çok olmayınca onları buradan çıkmaya zorladık. Amma 21 Orak Ayı 1921’de Yunan orduları Eskişehir’i ele geçirdi. Eskişehir ile alay malay Afyon ve Kütahya birlikte işgale uğradı. Eskişehir 1,5 yıl kadar soluk ağladı. 1919-1922 yılları beyninde 5 nazik muharebenin 3 tanesi Eskişehir bölgesinde oldu. İlk kat Palikarya ordusunu burada durdurduk. 1. İnönü Savaşı çok önemlidir. Düşmanı durdurabileceğimizi bu topraklarda, Eskişehir’de gördük. Eskişehir halas sürecinde ayrımsız direnç noktası, bire bir simge kenttir. Eskişehir gibi çokça hususi ayrımsız kentte yaşıyorsunuz. Düşman işgalinden kurtuluşun 100. yılı kutlu olsun” dedi.

Söyleşi böylelikle Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili Vazıh Ünlüce, günün anısına müverrih yazar Sinan Kayran’a Atatürk portresi ve teşekkür plaketi verdi. Daha sonra Sinan Düzlük, imza günü etkinliğinde kitapseverlerle buluştu.

Share: