Eskişehirli galericiler, “Bu değişmeyen stokçulara iri çarpış indirecek”

Tecim Bakanlığı’nın, otomotiv sektöründe karşılık artışlarının önüne geçilmesi üzere planlanan yeni aranjman ile ilişkin açıklaması, Eskişehir’deki galericiler marifetiyle memnuniyetle karşılandı.

Otomotiv sektöründe fiyatlar artışlarının önüne geçilmesi için bakir tıpkı düzenlemeye gidildi. Ticaret Bakanlığı, rate çevirgeç satışı için planlanan yıpranmamış uygulamayı yöntemince duyurdu. Nezaret, “İlk tescilden sonradan şirketler, galeriler, rentacarlar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları rate araçları satamayacak” ifadelerine düz verdi. bununla birlikte, Eskişehir’birlikte bulunan galeri işletmecileri üstelik alınan karardan duydukları memnuniyeti belirterek kararın arkasında olduklarını belirttiler.

“Şirketler stokçuluk ve getirimcilik yapmaya çalışıyor”

36 yıldır galeri işletmeciliği fail Yılmaz Yalçınkaya, kararın stokçulara balaban çarpış indireceğini söyledi. Balaban kurgu satışı yapan şirketlerin piyasaya yer şişman zararı verdiğini rapor fail Yalçınkaya, “Tığ galericiler namına genellikle ikinci halk araçlar satmaya çalışıyoruz. Güzel benzeri değişmeyen olduğunu düşünüyorum. Mavera yandan bizim amacıyla çokça daha bol benzeri karar olacak. Ego bire bir galerici olarak bu açıklamaya seviniyorum. Bizim, açar satan balaban araba şirketleri yahut rate vesile satan galericileri gibi tıpkı avantajımız namevcut. Onlar 100 parça uzlaştırıcı ferah ferah stoklayabiliyorlar. Bu nitelik sürekli bizim zararımıza oluyordu. Bizim abat debi etmemiz engelleniyordu. Bu şirketler bir yerde stokçuluk ve rantçılık yapmaya çalışıyorlar. O yüzden bizim amacıyla çokça zer aynı değişmeyen olacak” dedi.

“Memlekette açar piyasasının durmasının sebebi maalesef iri şirketler”

Rate kurgu piyasasının kararın peşi sıra canlanacağını rapor fail Yalçınkaya, sözlerine şöyle devam etti:

“imdi başarısız açkı düzlük şahıslar, ona göre tedbirlerini alacak. Aldığı arabanın 6 kamer süresince ceremesini çekecek. Bu arkadaşlar 6 kamer ve 6 bin kilometre binip anca satsınlar. Kar edecekse anca etsinler. Doğrusu 10 tane ara bulucu bir anda alıyorsa bu tıpkısı sorundur. O güç, benim için istifçilik yapıyordur. Ben bu sene iki saraka beyninde kabul etmek için vesile bulamadım. Bazıları 6 aydır kurgu satamadığını sav ediyor. Bu haddinden fazla hatalı. Bu kişinin aracı 6 ayda satamamasının biricik sebebi 300 bin TL değerindeki araca 350 bin TL istemiştir. Bu ihvan rastgele çevrim açacak fiyatının üzerine 10 bin TL koyuyorlardı. Bu memlekette çevirici piyasasının durmasının sebebi maalesef şişman vasıta şirketleridir. Şu zaman piyasada yer az 10-15 milyon arası çevirici vardır. Demincek kararla birlikte stokta bulunanların kâffesi ortaya çıksın. daha çok sıfır araçların bütünü piyasaya sürülecek ve meydan canlanacak. 6 kamer tutmamak üzere dizge elinden çıkaracaktır. Bu yüzden çok iyicene tıpkı değişmeyen münfail. Kararı alanları tebrik kartı ediyorum.” – ESKİŞEHİR

Share: