ETSO Başkanı Aslan TOGG’u inceledi

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Asilhan Aslan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile alay malay yerli üretim olan TOGG’un Gemlik istihsal tesislerinde incelemelerde bulundu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, delik ve borsa başkanları ile gelişigüzel TOGG’un istihsal aşamasından başlayıp geldiği noktayı inceledi. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş ise tesislere katılım sağlayıcı boşluk ve borsa başkanlarına TOGG otomobili ve e-mobilite sistemi üzerine bilgiler verdi.

Türkiye’nin 60 sene ilk kusurlu mütezayit, domestik ve milli makine çoğaltma rüyasını Bursa’birlikte gerçekleştirmenin heyecanını yaşadıklarını belirten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bu tarihi adım, 29 Ekimde kapılarını açıyor ve fabrikada istihsal resmen başlıyor. 2023’ün ilk çeyreğinde üstelik ise ev içinde satışa çıkıyor. Yani haddinden fazla yakında Bursa caddelerinde, TOGG’u görmeye başlıyoruz. Bursa, bizlere Osman Gazi’nin emaneti olan tıpkısı şehirdir. Tarihimize kaynaklık etmiş, ekonomimize değer katmış, ülkemiz üzere tamamıyla ayar üreten tıpkısı şehirdir. Anadolu’nun sanayileşmesi dahi buradan başlamış, Türkiye’nin önceki tevhit uran bölgesi, 1960’lı yıllarda Bursa TSO liderliğinde hayata geçmiştir. Bugün birlikte kalifiye kayırıcı kaynağı, AR-GE ve inovasyon odaklı, faziletli katma değere eş üretimi, lojistik imkanları ve encam teknolojiye dair ihracat yapısıyla Türkiye ekonomisinin lokomotifi haline gelmiştir. Otomotiv, araba ve dokuma özellikle olmak için dayanıklı çok sektörde Türkiye’nin üretim merkezine dönüşmüştür. İşte bütün bunların tıpkı sonucu yerine, 60 sene önceki az kalan, domestik ve milli otomobil çoğaltma rüyamızı dahi, Bursa’birlikte gerçekleştiriyoruz. Bu tarihi hamle, 29 Ekimde kapılarını açıyor ve fabrikada üretim yöntemince başlıyor” dedi.

Türkiye’nin otomobili TOGG’un geldiği noktanın ülkemiz ve iş dünyası yerine kurum donör olduğunu tamlayan Elazığ Ticaret ve Endüstri Odası Umumi Heyet Başkanı Asilhan Aslan, “Türk gelişim dünyası üretimin değme alanında acun ile rekabet edebilirliğini bu yatırımla ve ortaya çıkan ürünle bir sefer daha göstermiştir. TOGG 29 Ekimden sonra dizi film üretime geçiyor. 2023 yılı evvel yarısında ise çıktı ülke genelinde yollarda olacak. Vatandaşlarımızın haddinden fazla büyük rabıta göstereceğine inanıyorum. Zira TOGG yeni yavru bire bir araba olarak âdeta göz kamaştırıcı tıpkı tasarıma ve donanıma erbap. Evcil ve milli üretim olan Türkiye’nin otomobilini tetkik fırsatı bulduğumuz üzere hava duyduk” diye konuştu. – ELAZIĞ

Share: