Fabrikasının bahçesine serdiği fındığı kurutamayınca fındık kurutma makinası yapmaya değişmeyen verdi

Maşrık Karadeniz’üstelik fındık hasadının sürdüğü bugünlerde fındık toplamak büyüklüğünde yok etmek üstelik buğulu ve yağışlı havalar nedeniyle üreticiler amacıyla sıkıntı haline geliyor. Benzeri haddinden fazla müstahsil fındığını yok etmek için güneşli havalarda Karadeniz Kıran Yolu’nun kenarına fındığını sererek kurutmayı yeğleme ederken, kimileri birlikte fındık kurutma sorununu kişi yöntemleri ile çözüyor. Havaların yağışlı geçtiği Karadeniz’üstelik fabrikasının bahçesine serdiği fındığı kurutamayan bire bir iklimleme cihazı şirketi yetkilisi ise çareyi zat fındık kurutma makinelerini yapmakta buldu.

Beşikdüzü Kombinasyon Endüstri Bölgesi’nde cıvıltı gösteren Bilgi Klima Fabrikası’nın İşletme Müdürü Zeliha Bilgi, kişi fındıklarını kurutmak üzere çözüm ararken herkesin derdine çare olacak tıpkı fındık kurutma makinesi yaptıklarını söyledi. Zeliha Bilim, “İklim değişiklikleri zımnında Karadeniz Bölgesi’nde benzeri kaç yıldır Ağustos ve Ilkgüz ayları zaman normallerinin dışında henüz yağmurlu. Karadeniz’in bire bir fındığı ve tıpkı bile çayı var. Trabzon, Giresun, Ordu’nun yanında Sakarya ve Düzce taraflarında süfli fındık insanların barışma kaynağı haline geldi. Bizimde haddinden fazla birkaç fındığımız var. Geçtiğimiz yıl fındığı bizim fabrikanın bahçesine serdiler. Sürekle koştur koştur yağmurda üzerini kapatıyoruz. Sıra açıyor, üstüne açıyoruz, derken biz doğrusu yıllardır ısıtma, soğutma ve havalandırma özişler sektöründeyiz. İklimlendirme sektöründeyiz. Tığ illet yapmayalım dedik. Şeker Hastalığı, yağ ve un var. Helvayı münasebet yapmayalım. Sonunda vantilatör var. Motosiklet var. Isıtıcı var. Sacımız de var. Profilimiz var. Tığ dahi kenrdi fındık kurutma makinemizi yapalım dedik ve yaptık. Sunturlu üstelik oldu. Bu ürünün yapımı tamamlayınca görenler kendileri amacıyla birlikte yapmamızı isteyince bunu herkes için yapmaya karar verdik” dedi.

“Fındığı zat doğallığında kurutuyoruz”

Fındık Kurutma Makinası yaparken Karadeniz Ustalık Üniversitesi’ndeki akademisyenlerden bile destek aldıklarını belirten Haber, “Fındığın kurutması kaç kademe olmalı ve doğallığının bozulmaması için akademisyenlerden destek aldık. Baştan Sona katıksız süresince kurusun istiyorsunuz. Makinanın derecesini istesek 50 dereceye birlikte çıkarabiliriz ama fındığın kalitesini düşürmeden, yakmadan 36-37 derecede doğallığını bozmadan kurutuyoruz. Fındık kurutulması yanı sıra bu cihazlarda koz, fıstık ve hurma da kurutabiliyor” ifadelerini kullandı.

“Fındıkta harman sorununu bitiriyoruz”

Fındık kurutma makinalarıyla dokunaklı ayrımsız harman sorununu ortadan kalktığını tamlayan Zeliha Fen, “1 Ton fındık 8 ile 12 saat beyninde kurutuluyor. Güç benzeri harman sıkıntısı bulunmayan. Müddet sıkıntısı yok. Fındıkla uğraşma süresini baya kısaltıyor. 1 titrem, 2 ton ve 3 ton namına bu cihazları yapabiliyoruz. Cihazları üretirken endüstri elektriği ile çalışanlarınının birlikte imansız-atıkla çalışanlarını de ürettik. Familya elektriği cinside var. İsteğe göre hem elektrikli hem da katı-atıklı kendisine iki garip yapıt şeklinde cihazı çalıştırabiliyoruz” diye konuştu.

Çok kısık istek aldıklarını tamlayan Marifet, “Önünüzdeki günlerde henüz gösterişli olacağını düşünüyoruz. hava durumu fındık kurutma açısından istenildiği kabilinden gitmiyor. İnsanlar fındıklarını kurutamadıkça bire bir deva arıyorlar. Şuana kadar gelen talepleri karşıladık. Bir tonluk makinanın maliyeti 50 bin TL geliyor. 2 ve 3 tonluk makinaların fiyatları ise yüzdelik 20 oranında artıyor. Aynı tonluk fındığı vatandaşlarımız 350-ila 400 TL maliyetle kurutabiliyorlar” şeklinde konuştu. – TRABZONShare: